Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
SVÆNGER OM AVDRAGET. S-ledaren Mona Sahlin är emot rut-avdraget i debatten, men i sin egen
bok "Med mina ord" försvarar hon hushållsnära tjänster. Foto: Stefan Forsell SVÆNGER OM AVDRAGET. S-ledaren Mona Sahlin är emot rut-avdraget i debatten, men i sin egen bok "Med mina ord" försvarar hon hushållsnära tjänster. Foto: Stefan Forsell

Mona Sahlin försvarar Rut-avdraget i sin bok

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
Här är Mona Sahlins brandtal - för hushållsnära tjänster.
I sin bok "Med mina ord" krossar S-ledaren de argument hon själv fört fram under debatten om rut-avdraget.
Maud Olofsson tror det förändrade tonläget har en förklaring:
- Det är Lars Ohly som bestämmer.
De rödgröna har lämnat besked om att avskaffa rut-avdraget. I tisdagens "Aktuellt" försvarade Mona Sahlin beslutet i en debatt mot Reinfeldt.
- Det handlar om 1,3 miljarder kronor som alla är med att betala och det är några få, framför allt de rika, som utnyttjar det, sa hon.

Ge sig själv svar på tal

Reinfeldt bemötte kritiken. Men Mona Sahlin hade kunnat gå till sig själv för att få svar på tal. I sin bok "Med mina ord", som kom 1996, krossar hon sitt eget argument, och jämför hushållsnära tjänster med ett besök på operan.

"Alla har inte råd"

"Men alla kan ju inte ha råd att använda denna service, invänder då många. Nej, det är sant. Men skall det inte finnas alls då?", skriver hon.
I debatten poängterade Sahlin att branschen klarar sig utan bidrag, något hon tycker är "helt okej" i sin bok. Reinfeldt påpekade att rut-avdraget gjort svarta tjänster vita. Han kunde lika gärna läst högt ur boken:
"Dessutom vet vi vilken stor svart marknad detta med hemarbete är i dag. Det som kan göra en del av denna marknad vit är bra", skriver Sahlin.
Alliansen brukar fråga varför hon tycker det är okej att subventionera byggnadstjänster, men inte hushållstjänster. Sahlin undrar det i sin bok:
"Att skattesubventionera en byggnadsarbetare som bygger om köket är helt okej. Men att subventionera ett företag som anställer en städerska att städa i samma kök är förkastligt".

Förändrat tonläge

Näringsminister Maud Olofsson (C) tror det förändrade tonläget beror på Lars Ohly.
- Hon må ha den personliga åsikten, men det är Lars Ohly som bestämmer, säger hon.
Sahlins pressekreterare Anna Helsén tycker inte att S-ledaren har svängt:
- Det handlar inte om något ideologiskt motstånd mot att använda hjälp i hemmet. Det är bara frågan om var man nu bäst ska använda pengarna.
Expressen rättar: I bildtexten föll tyvärr en bokstav bort i ordet tjänster.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expresen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

Sverige dominerade årets omgång Så gick det för de andra 25 länderna - se hela resultatlistan från ESC 2012 här!

Hylla Loreen: Skicka din hälsning

Nu kan du dela med dig av din schlager-eufori Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Annons:
DEBATT
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader