Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Olle Sporrong Foto: Olle Sporrong

Mona: De är rädda

Annons:
Läs mer om
I samtliga opinionsundersökningar är Socialdemokraterna och Moderaterna på väg mot dåliga valresultat. Samtidigt fortsätter de hårda angreppen. Mona Sahlin menar nu att Moderaterna inte vågar ta en vanlig politisk debatt.
- De är mycket rädda nu inför valet i dag. De är skotträdda, säger s-ledaren.
Det infekterade bråket mellan Socialdemokraterna och Moderaterna tar ny fart när Mona Sahlin nu på valdagen ger sig in i debatten om smutskastning och negativa kampanjer.
- De så kallade nya moderaterna verkar vara så rädda för politiska motsättningar att de kallar det för negativ kampanj när vi berättar hur vi uppfattar den moderata politiken som är så negativ för löntagare och för jobben, säger Sahlin.

Sopa framför egen dörr

- Moderaterna är skotträdda för vanlig politisk debatt. Det här handlar om klassisk höger-vänsterpolitik.
Debatten som förts har istället varit "frejdig" enligt Sahlin.
- Om man tycker att en frejdig debatt är negativ debatt, är man rädd.
Mona Sahlin riktar udden direkt mot Fredrik Reinfeldt i smutskastningsdebatten.
- Jag tycker att Fredrik Reinfeldt först och främst bör sopa framför egen dörr, säger Sahlin som i går valspurtade med en rad torgmöten i Stockholmsområdet.
Statsminister Fredrik Reinfeldt säger till Expressen att de inte har något emot en debatt.
- Om två möts i en debatt och fritt får beskriva att den andres politik leder fel är det samhällsdebatt. Det är inget fel med det, men att köpa betald reklamplats för att uttrycka sig negativt om sin motståndare har - vad jag kunnat se - bara Socialdemokraterna ägnat sig åt, säger Reinfeldt.
Statsministern menar att det bara är Socialdemokraterna som ägnar sig åt negativa kampanjer.
- I vår historia så har vi också exempel på där vi haft negativa kampanjer, men vi har försökt förändra vår attityd och vårt sätt att arbeta. Det är bara att konstatera att Socialdemokraterna uppenbarligen inte gjort det, säger Reinfeldt.
- För mig, som leder Moderaterna sedan 2003, var det en viktig del av vår förnyelse att förändra det förhållningssättet - att prata mer om oss själva, Sveriges samhällsproblem och mindre att försöka prata ned eller demonisera våra politiska motståndare.
I takt med att tonläget mellan de två största partierna skruvats upp har de tappat i väljarstöd. Båda partierna har backat rejält och raset fortsatte i den sista väljarbarometern från Novus Opinion som presenterades i går.

Vill inte kommentera

Moderaterna som noterade siffror på över 30 procent i några opinionsundersökningar när EU-valskampanjen drog i gång får 19 procent i senaste Novus. Socialdemokraterna har också tappat stort och får 26,5 procent dagen innan valet. Fredrik Reinfeldt vill inte kommentera partiets stadigt sjunkande opinionsiffror.
- Jag är inte färdig att sätta en analys till ett valresultat som inte finns. Vi vet att en hel del av väljarna beslutar sig först i morgon (läs i dag, red:s anm), säger Reinfeldt.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Loreen dagen efter: "Det har börjat landa"

Vann överlägset igår Men det är först nu som det har börjat gå upp för Loreen vad som hänt -"Nu har det börjat landa."

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

Sverige dominerade årets omgång Så gick det för de andra 25 länderna - se hela resultatlistan från ESC 2012 här!

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

JUST NU: "Zlatan får dagens största jubel"

Axel Pileby punktmarkerar Blågult inför EM Följ träningen på Gutavallen direkt!

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

Annons:
DEBATT
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader