Moderaterna omprövar på nytt sin politik.
Partiet säger nu entydigt nej till marknadshyror.
- Vi stänger den diskussionen, säger Lars Lindblad i partiledningen.
Vid den förra partistämman gjorde partiet helt om i fråga om arbetsrätten och inför stämman nu fortsätter partiet på den inslagna vägen.
I förslaget till handlingsprogram slås fast att "bruksvärdessystemet är ett viktigt skydd för hyresgästerna mot oskäliga hyreshöjningar".
- Det handlar om att enskilda ska känna en trygghet både i arbetsliv och boende, att man ska ha ett ordentligt skydd. Jobb och boende är grunden för ens trygghet, säger Lindblad.
I båda frågorna lägger partiet över ansvaret på parterna och liksom i fråga om arbetsrätt tycker nu partiet att bruksvärdessystemet fungerar bra.
- Läget spelar större roll och det skiljer något om man bor i innerstad eller ytterstad. Vi tycker att parterna har moderniserat systemet och då finns det ingen anledning att blanda in politiken mer än nödvändigt, säger Lindblad.
Viktig roll
Moderaterna slår fast att hyresrätten spelar en viktig roll för att människor ska kunna ta ett ledigt jobb på en ny ort.
Enligt Lindblad gör partiet "en positionsförflyttning".
- Vi har ju tidigare indikerat att marknadshyror kan vara något på sikt. Det har sänt dåliga signaler till medborgarna. Man har känt en viss rädsla för vad moderaterna i en regering skulle kunna åstadkomma. Därför gör vi nu en tydlig markering, säger han.
- Vi vill inte skapa ett system som gör det omöjligt för människor med svagare inkomster att bo i innerstan.
Marknadshyror är en känslig politisk fråga. Inget parti har öppet vågat driva kravet på rena marknadshyror, men de borgerliga har i olika grad något närmat sig en sådan modell. Flera företrädare har argumenterat för det, exempelvis Fredrick Federley, riksdagsledamot för centern.
Fredad zon
Han hoppas att moderaternas svängning inte medför att frågan blir en fredad zon i alliansregeringen, ungefär som arbetsrätten.
Att markera tydligt mot marknadshyror kan vara en del i strategin för att bygga bilden av de nya moderaterna, tror han.
- De nya moderaterna tycker tydligen att man hellre ska ligga med rätt person för att få sig en hyresrätt i innerstan än att man ska kunna välja att betala för den varje månad, säger Federley.
Barbro Engman, ordförande för Hyresgästernas riksförbund, välkomnar däremot moderaternas omsvängning.
- Det låter väldigt bra, säger hon.
Engman tycker att det verkar som om moderaterna nu har kommit till insikt om att arbetslinjen och bostadslinjen hänger ihop.
- Jag hoppas att det också får konsekvenser för neutraliteten på bostadsmarknaden, säger hon.