Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
FICK NEJ. Tvååriga Moa Skog nekades vård på akutmottagningen i Örebro. Foto: Mats Endermark FICK NEJ. Tvååriga Moa Skog nekades vård på akutmottagningen i Örebro. Foto: Mats Endermark

Moa, 2, hemskickad med svininfluensa

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
Lilla Moa, 2, hostade, kräktes och hade över 40 graders feber.
Hon testades för svininfluensa men läkaren på universitetssjukhuset i Örebro såg till att provet slängdes och Moa skickades hem.
Ett nytt prov visade att hon hade svininfluensa.
Förra lördagen insjuknade Moa Skog. Hon fick allt högre feber och på måndagen exploderade sjukdomen med 41 graders feber, svår hosta och kräkningar. Hennes mamma Madelene Skog, 36, fick en tid på vårdcentralen i Karlskoga och där togs prov för svininfluensa.
Proverna skickas sedan till sjukhuset i Örebro för analys. Men Moa blev allt sämre. Under natten till onsdagen kontaktade Madelene akuten i Örebro men de vägrade ta emot dem.
- De sa att vi skulle vänta på provsvaret, säger Madelene.

"Sa det var helt onödigt"

Den följande natten turades hon och hennes mamma om att vaka över Moa som hela tiden hade mycket hög feber.
- Jag var frustrerad och otroligt rädd. Kommer vi klara det här, tänkte jag, säger Madelene Skog.
På morgonen fick de äntligen en tid på influensamottagningen vid Örebro lasarett.
Där fick de träffa en läkare.
- Det första han sa var att det var helt onödigt att de tagit prov på Moa, säger Madelene Skog.

"Jag kokade av ilska"

Läkaren undersökte Moas öron och mun och konstaterade att det inte var svininfluensan.
- Jag kokade av ilska, hur kunde han vara så säker på det?
Återigen fick de vända hem och kämpa vidare med att försöka få ner febern och få i Moa vätska.
När Moas pappa kontaktade vårdcentralen för att få reda på provsvaret kom nästa chock: provet var slängt. Läkaren i Örebro hade ringt vårdcentralen innan Moa kom på undersökning - och bett dem att inte skicka provet. Det skulle gå snabbare att ta ett prov på plats, var beskedet.
- Han sa ingenting om det till oss, i stället var han säker på att det inte var svininfluensan och struntade i att ta ett nytt prov, säger Madelene.
Hon krävde och fick ett nytt prov på vårdcentralen i Karlskoga. Det visade vad de hela tiden trott - Moa hade svininfluensan.
Efter en dryg vecka med hög feber blev hon till slut bättre och i dag är hon helt frisk.
Madelene är fortfarande mycket upprörd över hur de behandlades.

Allt fler smittade

Allt fler svenskar smittas nu av svininfluensan. Enligt Smittskyddsinstitutet finns över 6 500 konstaterade fall i landet, men det är bara en bråkdel eftersom långt i från alla testas. På Sveriges kommuner och landsting, SKL, har man inte reagerat på de fall där människor skickats hem och sedan blivit allvarligt sjuka, eller i värsta fall dött.
- De fallen hoppas jag utreds och det ska de väl göra också. Men det är fullt möjligt i fall där folk blir hemskickade att något fel inte har begåtts. Man kan ju drabbas av allvarligare komplikationer senare, säger Göran Stiernstedt, avdelningschef för vård och omsorg på SKL.
Expressen har sökt läkaren utan resultat.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: Loreens känslostorm efter utklassningen i ESC

"Det känns helt fantastiskt" Loreen har svårt att sätta ord på lyckoruset efter den historiska supersegern i schlager-EM.

Euforisk seger för Loreen - krossade allt motstånd i Euroviosion Song Contest 2012 Lade hela Europa vid sina bara fötter.

Se Loreens vinnande framträdande i finalen Sångerskans uppträdande med "Euphoria" gick hem hos de andra länderna.

Hylla Loreen: Skicka din hälsning

Nu kan du dela med dig av din schlager-eufori Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

Loreen vann inte bara finalen - utan även torsdagens semifinal I första semifinalen vann ryskorna, som kom tvåa i finalen.

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Expressens utsända rapporterade direkt från Baku Läs livechatten med Nunstedt och Crafoord - och se bilderna från kvällen!

Vad ger du årets Eurovision song contest för betyg?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad ger du årets Eurovision song contest för betyg?

Annons:

Köpläge i Spanien

Nu ska du passa på att köpa ditt semesterboende i Spanien Fastighetsmäklare: "Priserna har rasat".

Vill du köpa hus i Spanien?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vill du köpa hus i Spanien?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader