BANGKOK. Gång på gång tvingade skötaren sin tränade apa att klättra upp i palmer och skörda kokosnötter.
När apan protesterade fick den stryk.
Men nu är hämnden kommen med en välriktad kokosnöt rakt i skallen på skötaren - som avled.
Dramat inträffade nyligen i Nakhon Si Tammarat i södrra Thailand. Här finns det gott om kokospalmsplantager och apor tränas för att klättra upp i palmer och kasta ner mogna kokosnötter.
Men för apägaren Leilit Janchoom, 48, fick samarbetet med hans apa Broder Kwan - en makak - ett olyckligt slut.
Tyckte apan var lat
Relationen mellan de båda hade gnisslat under en längre period. Leilit Janchoom tyckte att apan var lat och bångstyrig. Broder Kwan å sin sida verkade vara höjdrädd. Han gillade inte att klättra upp i de 50 meter höga palmerna och när han försökte maska fick han stryk, rapporterar flera lokala tidningar.
Förra veckan fick Broder Kwan sin hämnd efter många års lidande. Med en välriktad koksnöt uppifrån palmträdets topp lyckades han pricka skallen på Leilit Janchoom - som omedelbart avled.
Avled omedelbart
- Han dog på platsen. Hans kusin tog honom till sjukhuset, men det fanns inget att göra, berättar polisen i Nakhon Si Thammarat för Expressen.se.
Leilit Janchoom änka Uthai Janchoom, 45, berättar för thailändsk press att de köpt den tränade apan för drygt 1000 kronor. Under lång tid arbetade de tillsammans med att skörda kokosnötter. Uppemot 300 nöter om dagen kunde Broder Kwan plocka åt sin ägare - som dock krävde fler.
Kan planera
Nyheten om kokosnötsmordet i Thailand kommer samtidigt som forskare i Sverige nyligen rapporterade att vissa apor kan planera för framtida behov.
På djurparken Furuvik har schimpansen Santino, 30, observerats samla på stenar för att kunna kasta på besökare som blänger för mycket.
Fakta/ Kokosnötsplockande makaker i Thailand
O i Thailand finns fem olika typer av apor.
O Apan som kastade koksnöten på skötaren är en grissvans-makak, eller Macaca nemestrina. Detta är den vanligaste arten som använda för att skörda kokosnötter i Thailand.
O Makaken är bäst lämpad att skörda koksnötter innan två års ålder.
O Apornas tränas i 2-4 månader för uppgiften, beroende på apans intelligens.
O Under skördesäsongen arbetar aporna upp till åtta timmar per dag.
O Under lågsåsong hålls aporna vanligtvis kedjade.
O Förutom den höga höjden riskerar aporna att stöta på getingbon. Därför tränas de på att lära känna igen getingbon och undvika dem.