Storlek på text:
Skriv ut text

Milton vill ha abortregister

Annons:
FAKTA

Aborter i Sverige


2008 genomfördes 24,4 aborter per 1 000 kvinnor i Sverige. Flest skedde på Gotland, i Stockholms kommun och i Södermanlands län. Minst antal aborter hade Kronobergs, Jönköpings och Blekinge län.

Ett nationellt abortregister. Och utdelning av dagen efter-piller till skolungdomar över 15 år.
Så vill regeringens utredare minska antalet aborter.
- Det är vansinne, säger sexrådgivaren Katerina Janouch.
I dag presenterar regeringens utredare förslag på hur man ska få ner antalet aborter i Sverige. Läkaren Anders Milton, tidigare psykiatrisamordnare, har ansvarat för utredningen.

Flest aborter i Västeuropa

- I Sverige har vi fler aborter än i andra länder i Västeuropa. Vi är inte så bra i den här frågan som vi tror, säger han.
På DN-debatt i dag presenterar han sina förslag. Bland annat att p-pillren subventioneras ännu mer för de som är under 25 år. Men också att det ska delas ut kondomer och dagen efter-piller på skolorna, till elever som över 15 år.
Ett nationellt abortregister som ska användas för forskning är ett annat av förslagen.
- Man kan se om det finns skillnader mellan kulturella grupper. Vi kan se om det finns människor som inte nås av informationen. Eller om det finns andra skäl att man inte har tillgång till preventivmedel, säger han.

Befarar svart abortmarknad

Relationsrådgivaren och författaren Katerina Janouch är väldigt kritisk:
- Det är vansinne att man ska registrera kvinnor som gör abort. Det blir ett skam- och skuldbeläggande av aborterna.
Hon befarar att det i värsta fall skulle kunna öppna upp för en svartmarknad.
- Vissa människor kan dra sig för att göra detta för att de inte vill bli registrerade, särskilt i de kulturer där abort faktiskt inte är tillåtet. Det kan leda till en svartmarknad, att man kommer börja erbjuda aborter utanför systemet, säger hon.
Hon tror inte heller på att det ska delas ut dagen efter-piller till skolungdomar. Däremot tror hon på utdelning av kondomer.
Och på en punkt är hon helt överens med Anders Milton - om att sex- och samlevnadsundervisningen ska skrivas in i kursplanerna på ett tydligare sätt. Enligt utredningen ska Skolinspektionen göra en ny kvalitetsgranskning av just den typen av undervisning.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
NÖJE
Annons:
FEATURE
EXTRA
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader