Maud Olofsson rördes till tårar under sitt avskedstal på partistämma i Åre.
Hon pratade om entreprenörskap, kvinnligt ledarskap och miljö - och lovade att inte tystna i debatten.
- Jag kommer bara välja andra plattformar, sa hon.
Rekordmånga hade samlats till Centerpartiets partistämma i Åre.
Stämman inleddes på torsdagen med Maud Olofssons avskedstal som partiledare.
Och det blev tårfyllt – direkt. När hon möttes av stående applåder blev Maud Olofsson alldeles rörd.
– Jag kan ju inte börja grina redan, sa hon.
Hon började sitt tal med att berätta att det kändes skönt att lämna över stafettpinnen efter 10,5 år, men också vemodigt.
Gav MP en känga
Olofssons tal, som stabschefen Frank Nilsson hjälpt till med, var präglat av entreprenörskap, kvinnligt ledarskap och miljö – där Miljöpartiet fick sig en känga.
– Centerpartiet är det första och enda riktiga miljöparti i vårt land.
– Vi är inte bäst på miljöprat. Men vi är bäst på miljöresultat, sa Olofsson.
Även Socialdemokraterna fick sig en känga när Olofsson pratade om en "tröttheten i sosse-styret" som gav upphov till alliansens första dagar. Maud Olofsson kallade sig själv för "alliansens moder."
Hon hyllade även Centerpartiet för att ha gjort mest för kvinnor.
– Vänsterpartiet stängde in kvinnor med låga löner, vi har öppnat dörrarna och gett dem möjlighet att leva det liv de vill leva, sa Maud Olofsson.
Största drivkraften
Hon fick stora applåder när hon sa att det "aldrig är en slump när kvinnor får ledarskap."
– Det är heller ingen slump att det är massor av partier som inte klarar av att välja kvinnor, fortsatte hon.
Maud Olofsson pratade även mycket om allas lika rätt och värde som hon sa var hennes viktigaste drivkraft som politiker.
– Jag kan bli fullständigt rasande när man kränker människor. Värst är det när man kränker barn. Och jag blir så arg på myndigheter som kränker människor. Och när människor som kommer hit inte möts av respekt, sa Olofsson.
Samtidigt hyllade Maud Olofsson sitt parti för att ha varit motståndare till euro-samarbetet och för att inte ha köpt Saab.
– Det var Centerpartiet som stoppade euro-medlemskapet, och det var Centerpartiet som stod emot trycket att köpa bilfabriken. Tänk om lite fler partier hade tänkt efter före, sa Olofsson.
Lovade att fortsätta
Olofsson hyllade också RUT-avdraget som Centerpartiet var med och drev igenom.
– Ingen framtida regering kommer att våga göra slut med RUT, sa Olofsson.
Och Olofsson avslutade också sitt tal med att säga att inte heller hennes politiska karriär är slut.
– Jag lovar er, jag kommer aldrig tystna i debatten. Jag kommer bara välja andra plattformar.