Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Maud ger upp ministerkampen

Annons:
FAKTA

Efter en lång tid av envisa rykten och krav på avgång från partikamrater, flera av dem nära vänner till Annie Lööf, meddelade Maud Olofsson i mitten av juni att hon avgår som partiledare på stämman i Åre i slutet av september. Hon sade samtidigt att hon gärna sitter kvar som näringsminister.
Under sommaren började arbetet med att ta fram partiledarkandidater och en månad efter Olofssons presskonferens presenterade valberedningen tre kandidater: riksdagskvinnan Annie Lööf, it- och regionminister Anna-Karin Hatt och riksdagsmannen Anders W Jonsson.
I förrgår stod det klart: En enig valberedning föreslår Annie Lööf som ny Centerledare.

Tidigare artiklar
Maud Olofsson räknar inte med att sitta kvar som minister.
- Jag kan leva med att inte vara näringsminister. Jag hoppas bara att det går bra för Annie och att hon blir lyckosam, säger den avgående partiledaren till Expressen.
Samtidigt vägrar miljöminister Andreas Carlgren att självmant kliva åt sidan - trots att Annie Lööf vill ha hans jobb.
Källor i Centerpartiets nya ledning uppgav i gårdagens Expressen att två ministrar sparkas av nya parti­ledaren Annie Lööf:
Närings­minister Maud Olofsson och miljöminister Andreas Carlgren.
Expressen möter dem i samband med en presentation av regeringens insatser på miljöteknikområdet.
Andreas Carlgren, hur ser du på din framtid som miljöminister?
- Det är en fråga som kommer att avgöras efter centerstämman, och det ligger i Annie Lööfs händer.
Du är inte säker på att du får fortsätta?
- Det kan ingen minister vara, utan det är partiledaren som formar sitt lag, och så ska det vara.
Men vill du fortsätta?
- Jag tycker att jag har goda resultat att visa upp och det är självklart att jag vill fortsätta visa vad det kan leda till. Men det här ligger i Annie Lööfs händer och det avgörs efter Center­stämman.
Vi har uppgifter om att hon vill ha ditt jobb, har du hört detsamma?
- Det har jag inte, men i så fall skulle hon bli en alldeles utmärkt miljöminister.
Vad skulle göra henne till en bättre miljöminister än dig?
- Det ska andra avgöra, jag är stolt över de resultat jag kan visa upp.
Avgående parti­ledaren Maud Olofsson har vid upprepade tillfällen sagt att hon gärna fort­sätter som näringsminister.

"Det måste hon bestämma"

Men efter Expressens av­slöjande i går om att hon får sparken låter det nu annorlunda:
- Det ligger i partiledarens hand att besluta om detta, säger Maud Olofsson, som samtidigt konstaterar att det nu är viktigt att Annie Lööf får bygga sitt eget lag.
Kan du vara en del av det nya laget?
- Det måste hon bestämma, inte jag.
Hur tror du att Annie Lööf skulle klara sig som miljöminister?
- Jag tror att hon blir en alldeles utmärkt minister vad hon än tar sig för. Hon har en väldig kapacitet och är väldigt duktig. Det blir en bra minister tror jag.
Men om hon ska in i regeringen så måste en bort - vem?
- Det är Annie Lööf som bestämmer det. Det är det som ligger i partiledarens uppdrag. Hon måste bli vald först, men sen ska hon forma sitt eget lag. Jag hoppas bara att det går bra för henne och att hon blir lyckosam.
Men hade du inte bidragit på ett bättre sätt till hennes nya lag om du tydligt deklarerat att du lämnar som minister?
- Ibland får man frågan: vad vill du? Och då brukar jag svara snällt på den. Men jag kan leva med att inte vara näringsminister också, det finns många viktiga uppgifter i samhället som jag kan ägna mig åt.
- Jag är bara glad över att valberedningen kommit fram till ett förslag som stämman kan ta ställning till. Då kan jag känna mig nöjd och lycklig.

"Utåt sett är de lojala"

En medarbetare till Maud Olofsson - som räknar med att jobba vidare för Annie Lööf framöver - säger till Expressen att Maud Olofsson i praktiken gett upp ministerposten:
- Hon har insett att hon inte kommer att vara statsråd i höst.
Internt på närings- departementet har det under en tid spekulerats i att hennes nya uppdrag, som rådgivare åt USA:s utrikes­minister Hillary Rodham Clinton i ett nytillsatt råd kring kvinnligt företagande, är ett bevis för att ministerfajten redan är avgjord.
Dessutom kan Expressen i dag berätta att flera av hennes med­arbetare redan accepterat nya partiuppdrag - nära den nya parti­ledaren Annie Lööf.
- Det är inte fel att säga att de just nu dubbel­spelar. Utåt sett är de lojala med Maud Olofsson, men samtidigt har de accepterat nya uppdrag som för­utsätter att hon försvinner, säger en uppgifts­lämnare.
Centerpartiets stämma hålls i Åre mellan den 22 och den 25 september.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

LIVE: "Det märks att båda två vill vinna"

JUST NU: Följ dansfesten på Expressen.se Vi rapporterar direkt från studion.

Expressens läsare har fått säga sitt om "Let's dance"-finalisterna Kolla här!

MALIN COLLIN: "Kändisungarna" dansade bäst - därför är de här Läs krönikan.

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Molly Nutley får eld på kvällens show Men Anton Hyséns danslyft är i fara.

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader