Storlek på text:
Skriv ut text
Mats Alm omhäktade i går, misstänkt för att ha mördat sin sambo Linda Chen. Foto: Henrik Hansson Mats Alm omhäktade i går, misstänkt för att ha mördat sin sambo Linda Chen. Foto: Henrik Hansson

Mats Alm blev inte drogad

Annons:
FAKTA

MATS ALMS BERÄTTELSE I FÖRHÖREN
Tisdag 15 september Okända personer fram och hotade Mats Alm med kniv.
- Vi ska ta dig till Linda, ska de ha sagt.
Sedan har han fått lägga sig i en bagagelucka och fått svälja tabletter.
Onsdag 16 till torsdag 17 september: Mats Alm vaknar upp flera gånger. Kidnapparna skadar honom inte, men frågar flera gånger om Linda Chens pengar, sen ger de honom fler tabletter så att han somnar.
Fredag 18 september: Plötsligt vaknar han upp i skogen med brinnande kläder. Han grips av panik och drar av sig sin tröja.
Efter en stund upptäcker han ett ben som sticker ut under en rishög - och han inser att det måste vara Linda. Kläderna stämmer.
Han springer från platsen och ut på riksväg 80 där han försöker att stoppa förbipasserande bilar.

Läs också
FALUN. Svar från blodprov visar nu att Mats Alm, 34, inte var drogad, avslöjar Dalarnas Tidningar. Polisen blir nu allt mer övertygad om att kidnappningshistorien är en lögn. I går omhäktades Mats Alm misstänkt för att ha mördat sin sambo Linda Chen på okänd ort i Dalarna.
Mats Alm, 34, har sedan 18 september då han dök upp vid Linda Chens döda kropp sagt till polisen att han blivit drogad och kidnappad.
Okända personer ska, enligt Mats Alm, ha tvingat honom att svälja tabletter.
- Vi ska ta dig till Linda, ska de ha sagt.
Därefter ska han efter tre dygn ha vaknat upp vid sin sambos sida i skogen, hävdar han.
Men hans berättelse förefaller orimlig, menar åklagaren Niclas Eltenius. Ändå har Mats Alm inte ändrat någon del av sin berättelse.

Inga mediciner i blodet

- Mats Alm fortsätter att hålla fast vid sin historia. Han kan inte förklara de nya uppgifterna vi kommit med, sa åklagaren Niclas Eltenius efter omhäktningsförhandlingen i går.
Ett av de nya bevisen som åklagaren presenterade för Falu tingsrätt i går är provsvar från sjukvården.
Dalarnas Tidningar avslöjar i dag ett av bevisen och det är att Mats Alm ljuger på i alla fall en punkt - han blev inte drogad.
Analyssvaren från de blodprov som togs på Mats Alm efter att han hittades 18 september visar att det inte fanns några spår av narkotika eller mediciner i hans blod.
Blodanalyserna skulle ha gett utslag på både narkotika, sömnmedel eller andra starka mediciner om Mats Alm fått något sådant inom de närmaste dygnen före provtagningen, uppger en källa inom sjukvården för Dalarnas Tidningar.
Det stärker misstanken om att kidnappningen av Mats Alm aldrig ägde rum. Men i en mordutredning kan inget lämnas åt slumpen.

Misstänkt för mord

- Vi gör ytterligare en analys av blodet. För att vara säkra, säger Sven-Åke Petters, presstalesman vid polisen till Dalarnas Tidningar.
Det gick snabbt att fatta ett beslut för rättens ordförande. Inom en knapp halvtimme meddelades beslutet:
- Tingsrätten finner att Mats Alm alltjämt är misstänkt för mord på okänd plats i Dalarna, sa rättens ordförande.
Mats Alms advokat Mats Bergh sa efteråt:
- Han blev naturligtvis besviken, men är samlad.
Nu ska de diskutera om de kommer att överklaga häktningsbeslutet. Advokaten är fortsatt kritisk till de bevis som presenterats.
- Det finns väldigt lite av nya bevis, sa Mats Bergh.
3 november ska åtal vara väckt mot Mats Alm.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
LEDARE
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
NÖJE
SPORT
Annons:
FEATURE
EXTRA
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader