FALUN. Svar från blodprov visar nu att Mats Alm, 34, inte var drogad, avslöjar Dalarnas Tidningar. Polisen blir nu allt mer övertygad om att kidnappningshistorien är en lögn. I går omhäktades Mats Alm misstänkt för att ha mördat sin sambo Linda Chen på okänd ort i Dalarna.
Mats Alm, 34, har sedan 18 september då han dök upp vid Linda Chens döda kropp sagt till polisen att han blivit drogad och kidnappad.
Okända personer ska, enligt Mats Alm, ha tvingat honom att svälja tabletter.
- Vi ska ta dig till Linda, ska de ha sagt.
Därefter ska han efter tre dygn ha vaknat upp vid sin sambos sida i skogen, hävdar han.
Men hans berättelse förefaller orimlig, menar åklagaren Niclas Eltenius. Ändå har Mats Alm inte ändrat någon del av sin berättelse.
Inga mediciner i blodet
- Mats Alm fortsätter att hålla fast vid sin historia. Han kan inte förklara de nya uppgifterna vi kommit med, sa åklagaren Niclas Eltenius efter omhäktningsförhandlingen i går.
Ett av de nya bevisen som åklagaren presenterade för Falu tingsrätt i går är provsvar från sjukvården.
Dalarnas Tidningar avslöjar i dag ett av bevisen och det är att Mats Alm ljuger på i alla fall en punkt - han blev inte drogad.
Analyssvaren från de blodprov som togs på Mats Alm efter att han hittades 18 september visar att det inte fanns några spår av narkotika eller mediciner i hans blod.
Blodanalyserna skulle ha gett utslag på både narkotika, sömnmedel eller andra starka mediciner om Mats Alm fått något sådant inom de närmaste dygnen före provtagningen, uppger en källa inom sjukvården för Dalarnas Tidningar.
Det stärker misstanken om att kidnappningen av Mats Alm aldrig ägde rum. Men i en mordutredning kan inget lämnas åt slumpen.
Misstänkt för mord
- Vi gör ytterligare en analys av blodet. För att vara säkra, säger Sven-Åke Petters, presstalesman vid polisen till Dalarnas Tidningar.
Det gick snabbt att fatta ett beslut för rättens ordförande. Inom en knapp halvtimme meddelades beslutet:
- Tingsrätten finner att Mats Alm alltjämt är misstänkt för mord på okänd plats i Dalarna, sa rättens ordförande.
Mats Alms advokat Mats Bergh sa efteråt:
- Han blev naturligtvis besviken, men är samlad.
Nu ska de diskutera om de kommer att överklaga häktningsbeslutet. Advokaten är fortsatt kritisk till de bevis som presenterats.
- Det finns väldigt lite av nya bevis, sa Mats Bergh.
3 november ska åtal vara väckt mot Mats Alm.