Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
MArie Picasso lider av struma - en sjukdom som drabbar många kvinnor. Foto: Olle Sporrong MArie Picasso lider av struma - en sjukdom som drabbar många kvinnor. Foto: Olle Sporrong

Många kvinnor är drabbade av struma

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
Nästan 200 000 svenska kvinnor lider av den strumasjukdom som Idol-stjärnan Marie Picasso lider av.
- Det är en tyst sjukdom, sjukdomsförloppet kommer smygande. Obehandlad kan den till och med i vissa fall vara livshotande, säger överläkare och docent Stefan Sjöberg på Karolinska universitetssjukhuset i Huddinge.
Idol-stjärnan Marie Picasso berättade i Expressen att hon lider av strumasjukdomen hypotyreos. Sjukdomen innebär att patienten lider brist på sköldkörtelhormonet tyroxin, ett hormon som styr ämnesomsättningen i kroppen. Marie Picasso berättade för Expressen om att hon har lidit av trötthet och viktuppgång, typiska symptom på hypotyreos.
– Det är bra att det uppmärksammas. Många kvinnor, nio av tio som drabbas är kvinnor, går länge innan man söker sjukvård för symptom som längre tids trötthet, omotiverad viktuppgång och frusenhet. I regel sätter man det i samband med att det är mycket på jobbet eller hemma, att man sover lite eller att det är allmänt stressigt. Det är en tyst sjukdom, sjukdomsförloppet kommer smygande, säger överläkare Stefan Sjöberg på Karolinska universitetssjukhuset i Huddinge.

Ses på blodprov

Prognosen för sjukdomen är god.
– Ja, om man söker sjukvård för trötthet så testas i allmänhet halten av sköldkörtelhormonet med ett vanligt blodprov, och då ser man snabbt vad det handlar om. Men många drar sig som sagt, och går man för länge utan att behandla sjukdomen så kan den till och med i vissa fall vara livshotande.

Kan känna sig varm

Struma är egentligen namnet på förstorad sköldkörtel, och det finns två varianter av sjukdomen, hypertyreos (giftstruma) och hypotyreos.
I Marie Picassos fall handlar det om hypotyreos, att man som patient har för liten produktion av sköldkörtelhormon. När det gäller hypertyreos så är det tvärtom, att man har för hög produktion. Besvären är därför också helt tvärtom.
– Patienten blir bland annat överenergisk, lider av viktnedgång och känner sig istället väldigt varm. Ämnesomsättningen och kroppen går hela tiden på högvarv, och det sliter väldigt mycket på kroppen.

Behandlas med hormoner

Marie Picassos sjukdom är vanligast bland kvinnor, och oftast drabbas kvinnor efter förlossningar eller när man når medelåldern. Ungefär fem procent av kvinnorna i medelåldern eller äldre lider av hypotyreos.
Sjukdomen behandlas med hormoner, och det kan ta upp till ett år innan man känner sig fri från besvär som trötthet, depression, viktuppgång och heshet. Behandling är i nästan samtliga fall livslång. Avbryts behandlingen kommer symptomen i regel tillbaka.


Läs allt om Idol på vår Idolsajt - klicka här!
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

"Gick längre än vad jag trodde"

Anna Le Moine förlorade i nattduellen i kvällens semifinal Åkte ut ur tävlingen.

Jönsson fick stryk av Wiberg "Så nära men ändå så långt bort."

Wislander var nervös inför elhinderbanan "Känner mig gråtfärdig."

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Annons:

Englands mardrömsvecka fortsätter Storstjärnorna Terry och Cahill bröt mötet med Belgien. Hodgson bekymrad: "Är det en fraktur förlorar vi ytterligare nyckelspelare..."

United-stjärnan sänkte Belgien med drömchipp Bilder från Viasat Fotboll.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Så var Englands landskamp mot Belgien FotbollExpressen.se rapporterade.

EM-ranking: "De har hittat storformen"

FotbollsExpressen.se EM-ranking Så ligger Sverige till - och de toppar!

Danmarks revansch Vann och höll nollan när målvaktsersättaren övertygade.

TV: "Det var många som ville ha tröjan"

"Chippen" om förbundets tröjmiss "Den kan vara mer värd än originalet."

Så var träningen och presskonferensen FotbollsExpressen.se rapporterade.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

Sebastian Larsson: "Vi måste upp flera snäpp."

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
NÖJE
MODEBLOGGEN
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader