Storlek på text:
Skriv ut text
JOBBADE SVART. Maria berättar att hon jobbat svart på hunddagiset från mitten av oktober förra året. JOBBADE SVART. Maria berättar att hon jobbat svart på hunddagiset från mitten av oktober förra året.

Madeleines hundflicka jobbade svart

Annons:
FAKTA

Advokatfirman
Advokatfirma Björn Rosengren är en av landets mest kända advokatfirmor och har kontor på Östermalm i Stockholm.
Douglas Blidberg är jur kand och anställd vid advokatfirman.
Han blev rikskänd i mars 2006 när han, som företrädare för Sveriges olympiska kommitté, krävde pizzabagaren Mammad Wallérion på 50 000 kronor skadestånd för att ha döpt en maträtt till "OS-pizza".
Metoderna för indrivningen av skadestånd för OS-pizzan fick till slut ordföranden i Sveriges olympiska kommitté Stefan Lindeberg att gå ut med en offentlig ursäkt.
"Vi beklagar att den som agerat för vår räkning uttryckt sig olämpligt", skrev SOK på sin hemsida.
Expressen har förgäves sökt Douglas Blidberg för en kommentar till lönetvisten på hunddagiset.

Läs mer om
Maria jobbade som hundvakt åt bland andra prinsessan Madeleines hund Zorro på ett hunddagis på Östermalm.
Hon säger att hon fick 27 kronor i timmen, svart.
- Jag känner mig utnyttjad, säger Maria till Expressen.
Hunddagiset ligger i den fashionabla stadsdelen Östermalm i Stockholm. - Många rika människor lämnar in sina hundar där. Bland annat tog vi hand om prinsessan Madeleines Jack Russell-terrier Zorro, säger Maria. Dagisavgiften var på 2 500 kronor i månaden. Och den betalades alltid kontant - direkt till personalen, enligt Maria. Maria är asylsökande från Bolivia. För sex månader sedan kom hon till Sverige tillsammans med sina två söner och sin gamla mamma. Familjen bor inneboende hos en annan familj i en hyreslägenhet i Botkyrka. De delar på ett litet rum, som de betalar 3 000 kronor i månaden för.

Inga kontrakt

I Bolivia jobbade Maria som förskollärare, men i Sverige kan hon tänka sig att arbeta med vad som helst - bara hon kan försörja sin familj. - Genom bekanta fick jag höra att de behövde hjälp med hunddagiset. Jag tog kontakt med ägaren och vi bestämde att jag skulle hjälpa till några timmar varje dag, mot att jag fick 5 000 kronor i månaden, säger Maria. Enligt Maria skrevs inga kontrakt, och de var överens om att betalningen skulle ske svart. Men Maria säger att hon fick jobba mycket mer än de hade kommit överens om. - Jag både öppnade klockan åtta och stängde klockan sex. Sen stannade jag kvar i någon timme och städade. Jag jobbade säkert elva timmar om dagen. Ofta var jag ensam med hundarna. Jag fick gå ut med dem i omgångar.

Fick ett hotfullt brev

Maria säger att hon jobbade från mitten av oktober till februari, och att hon sammanlagt har fått 15 700 kronor av ägaren. - När jag började prata om att jag ville ha mer pengar, slutade det med att jag fick ännu mindre pengar i januari. Till slut fick jag inte något alls. Maria kontaktade Ruben Tastas-Duque, facklig ombud på Syndikalisternas fackförbund, som försökte förhandla med ägaren. - Ägaren säger att hon inte har betalt någon lön. Det är ju ännu värre än att hon skulle ha betalat en liten lön. Jag vet inte hur de tänker. Bara ett par timmar efter förhandlingen fick Ruben Tastas-Duque ett hotfullt brev från Björn Rosengrens advokatbyrå. "Min huvudman kan inte identifiera er medlem och jag ber dig därför innan eventuell vidare diskussion kan föras i ärendet att identifiera er medlem med fullständigt namn, personnummer, foto och i förekommande fall arbetstillstånd. Jag kommer därefter att om så erfordras återkomma till dig." I dag saknar Maria arbete. Hon säger att hon känner sig utnyttjad: - Jag har lärt mig att jag måste hävda mig bättre. Prinsessan Madeleine har bytt hunddagis.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

"Jag har mognat"

Whitney Houston verkade vara tillfreds med sig själv i sin sista stora intervju "Min dotter betyder allt för mig", sa stjärnan då till Access Hollywoods reporter.

Uppgifter: Hon kan ha drunknat

TMZ: Receptbelagda läkemedel har hittats Skriver att stjärnan kan ha drunknat.

Här dog Whitney Houston Expressen på plats utanför hotellet i natt.

Uppgavs lägga 2 miljoner om året på droger Vännerna hade oroat sig länge.

Här är stjärnans utbuade comback Fansen: "Det var det värsta vi sett"

Hon kan göra en Ledger - ny film på väg Heath Ledger fick en Oscar postumt.

TV: Stjärnan död

TV: Fansen sörjer

TV: Sista showen

BILDEXTRA: Ett liv i rampljuset

Här är Whitney Houstons liv Från genombrottet till den tragiska döden.

Hur minns du Whitney Houston? Skicka dina tankar om superstjärnan här.

Annons:
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
SPORT
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
NÖJE
FEATURE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
KULTUR
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader