Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
AVGICK. Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin avgick i onsdags efter att han fått frågor om ett påstått sexköp. Han nekar dock till att ha köpt sex. Foto: Cornelia Nordström AVGICK. Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin avgick i onsdags efter att han fått frågor om ett påstått sexköp. Han nekar dock till att ha köpt sex. Foto: Cornelia Nordström

Littorinaffären sänker regeringen

Annons:
FAKTA

Så gick undersökningen till


Opinionsmätningen genomfördes under måndagen den 12 juli genom Demoskops internetpanel. 752 personer har medverkat. För att säkerhetställa representativitet har resultatet vägts på kön, ålder och partisympati.

Tror du att Littorinaffären påverkar valet?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tror du att Littorinaffären påverkar valet?

Tidigare artiklar
Nästan en tredjedel av väljarna har fått minskat förtroende för regeringen och statsministern efter Sven Otto Littorins avgång.
Men de trogna borgerliga väljarna har inte ändrat sig, enligt Expressens och Demoskops mätning.
- Jag tror att det finns en känsla av besvikelse mot både Reinfeldt och Littorin för hur det här först framställdes, säger valforskaren Sören Holmberg.
Demoskop har på Expressens uppdrag frågat svenska folket hur deras förtroende för regeringen påverkats av den så kallade Littorinaffären.
32 procent av de tillfrågade säger att de fått minskat förtroende för regeringen och 31 procent säger att de fått det för statsminister Fredrik Reinfeldt (M).
- Siffrorna är förstås inte roliga för regeringen. Men det är inte så överraskande med tanke på den mediestorm som har varit, säger Sören Holmberg, valforskare vid Göteborgs universitet.

"Mycket förtegs"

- Jag tror att det finns en känsla av besvikelse mot både Reinfeldt och Littorin för hur det här först framställdes. Först fick alla mycket sympati med Littorin och sedan visade det sig att det var mycket som förtegs.
Sven Otto Littorin avgick från posten som arbetsmarknadsminister den 7 juli. På presskonferensen förklarade han att det berodde på hans pågående vårdnadstvist och mediernas bevakning av hans familj. Senare har det visat sig att han också konfronterats av en tidningsreporter med uppgifter om ett påstått sexköp. Statsministern uppgav först flera dagar senare att han redan kvällen före Littorins presskonferens kände till uppgifterna.
Demoskopundersökningen visar att det i huvudsak är de väljare som säger sig rösta på oppositionen som fått minskat förtroende för regeringen och statsministern.
- Här finns de väljare som regeringen vill locka över till sitt block, konstaterar Per Nilsson, analytiker på Demoskop.

"Långt till valet"

- Det är svårt att säga vad Littorinaffären får för effekter på valresultatet. Det är fortfarande långt kvar till valet, samtidigt vet vi att resultatet kommer att avgöras på marginalen.
Av de borgerliga väljarna som svarat är det bara fyra procent som fått minskat förtroende för regeringen och tre procent för statsministern. Men samtidigt är cirka 17 procent av väljarkåren osäker på vad de ska rösta på i höst.

Kan stjäla fokus

FÖRTROENDEKRIS. Nästan var tredje väljare säger sig ha fått miskat förtroende för statsminister Fredrik Reinfeldt och regeringen i sin helhet efter den så kallade Littorin-affären. Foto: Emil Nordin- Min bedömning är att den största konsekvensen Littorinaffären har fått är att den kan skapa blockeringseffekter. Det vill säga att den kan ta fokus från frågor där regeringen normalt är stark - som ekonomin, jobben och krishanteringen. När jag säger det förutsätter jag att det inte kommer fram ny information (om Littorin), säger Sören Holmberg.
Expressen har sökt Moderaternas partisekreterare Per Schlingmann för en kommentar.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

Anton och Molly till final i Let's Dance

Tre danspar har blivit två I kvällens semifinal åkte Marcus Schenkenberg ut.

BILDEXTRA! Allt från semifinalen i årets "Let's dance" Läs liverapporten här!

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Annons:

Här är Loreens sista repetition

Finslipar in i det sista Se hela uppträdandet från Crystal Hall i Baku.

Här grips de i Baku inför SVT:s team Diktaturen rensade bort demonstranterna.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Här är bidragen som gick vidare från semifinal 2

Samtliga 26 länder är spikade inför lördagens Eurovisionfinal Se vilka här!

Kändiseliten hyllar Loreen på Twitter

Lovorden haglar över sångerskan "Loreen åh så fint", skriver Eva Dahlgren.

Mark Levengood sågar Eurovisionprogramledarna Twittrar ut sitt missnöje.

Loreen tippar på bidrag som kan segra i ESC-finalen Om hon inte själv vinner.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader