Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
John Ausonius i Örebro tingsrätt på onsdagen. Foto: Richard Ström John Ausonius i Örebro tingsrätt på onsdagen. Foto: Richard Ström

Lasermannen: "Jag är en frihetsälskande människa"

Annons:
Tidigare artiklar
ÖREBRO. John Ausonius dömdes 1994 för en serie attentat mot invandrare, bland annat ett mord, och blev "Lasermannen" med hela svenska folket.
Nu vill han gå fri.
- Jag är en frihetsälskande människa som vill kunna röra mig fritt, säger 55-åringen efter 16 år på anstalt.
På onsdagen begärde John Ausonius att få sitt livstidstraff tidsbestämt.
Klädd i jeans, rosa skjorta och brun kofta fördes han in i säkerhetssalen vid Örebro tingsrätt som behandlar alla nådeansökningar från livstidsdömda.
Trots att Ausonius ännu inte beviljats en enda obevakad permisson anser han sig vara redo att släppas fri inom några år.

"Socialt välanpassad"

– John är helt annan person idag. Han är socialt välanpassad och mycket verbal, motiverade Ausonius advokat Thomas Carlstedt.
Det stora invandrarhat som i början av 1990-talet drev Ausonius till en lång serie av mycket uppmärksammade attentat mot utlänningar finns enligt honom själv inte kvar.
– På den tiden kände jag ett väldigt starkt hat mot invandrare, men det var inte alls genomtänkt utan bara ytligt förankrat.
I dag anser jag att invandrare förtjänar all respekt och jag har inget problem att umgås med de intagna på min avdelning där 50 procent är invandrare.
Ausonius dömdes på 90-talet mot sitt nekande  både i tingsrätten och hovrätten, men för åtta år sedan valde han att erkänna allt han dömts för och dessutom ett tiotal nya brott.
I dag känner han stor ånger.

Är skamfylld

– Det har har jag alltid gjort. Jag är väldigt skamfylld, säger Ausonius som i samband med sina erkännanden skrev brev till sina offer där han försökte förklara sina handlingar.
Trots att det gått 16 år sedan han greps har Ausonius alltså ännu inte beviljats en enda obevakad permission.
Han sitter på Kumlas säkerhetsavdelning tillsammans med några av Sveriges tyngsta brottslingar.
Kriminalvården och rättmedicinalverket har i olika utredningar konstaterat att det fortfarande finns en risk att Ausonius återfaller i brottslighet om han släpps fri.
Åklagare Kristian Agneklev anser också  att det är alldeles för tidigt att ens fundera på att tidsbestämma livstidsstraffet.
– Straffvärdet är alldeles för högt och risken för återfallande i brottslighet för stor. Ausonius är dömd för brott som är unika i svensk rättshistoria, sa Agneklev under sitt slutanförande.
Ausonius nätverk utanför fängelset är idag i stort sett obefintligt, men han säger själv att en kvinnlig kontaktperson som under de senaste åren blivit en mycket nära vän erbjuder honom både boende och jobb den dagen han släpps fri.
Om framtiden säger han så här:

Kan tänka sig skriva bok

– Jag kan tänka mig att skriva en bok den dag jag släpps fri. Och det finns folk som vill få mig engagerad i invandrarfrågor där jag skulle kunna hålla föredrag som berör de brott jag begått, och det är jag inte alls främmande för. Att jag skulle återfalla i brottslighet kan jag inte se, det är inget liv som passar mig.
John Ausonius är medveten om att öknamnet "Lasermannen" förmodligen aldrig kommer gå att tvätta bort.
– Men namnet "Lasermannen" tar jag kraftigt avstånd från. Jag försöker få folk att kalla mig för mitt rätta namn. Men visst inser jag att det kommer finnas en skepsis mot mig och att några kanske kommer vara rädda den dagen jag släpps ut, men jag är beredd att kämpa för att återvinna människors respekt.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Skulle du störas av fler reklamavbrott under sportsändningarna?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Skulle du störas av fler reklamavbrott under sportsändningarna?

DISKUTERA: Vad tycker du om reklamavbrotten?

Diskutera nya förslaget Har du något emot fler avbrott under sändningarna?

MÄSTARNAS MÄSTARE

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Piloten höll brandtal: "Jag vill se ögonen lysa" Grekland tror på ny EM-bragd.

MARCUS BIRRO: Mardrömmen fortsätter... Även Balotelli skadade sig i dag.

Här är FotbollsExpressen.se:s stora EM-ranking Tar tempen på lagen inför premiären. Så ligger England, Grekland och Tyskland till, se vilka som är iskalla!

Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
SPORT
MODE
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
EXTRA
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
SANKTAN
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader