Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Lars Vilks: Jag skulle kunna göra det igen

Annons:
Läs mer om
Konstnären Lars Vilks var på onsdagen inbjuden till programmet "Efter tio" i TV4.
Trots allvarliga dödshot ångrar han inte sin teckning.
- Jag skulle kunna göra om det igen vid lämpligt tillfälle, förklarade han.
Sju personer är gripna på Irland misstänkta för att ha planerat mörda honom. Ytterligare en kvinna är gripen i USA.
I en intervju med Malou von Sivers berättade Lars Vilks på onsdagen hur han ser på dödshoten som riktats mot honom efter att hans bild på Muhammed som rondellhund blev känd.
- Jag är inte rädd. Jag har varit med ett tag nu. 2007 kom al-Qaida-hotet och då var jag helt orutinerad. Då föreställde jag mig att det dök upp lite var som helst, men så går det inte till. Sannolikheten att det ska inträffa är vad jag förstår ändå väldigt liten.
 - Jag bör klara mig, det är utgångspunkten, sa han.

Vänsterblock mot liberalt block

På frågan vad som fick honom att göra en karikatyr av Mohammed svarade konstnären att när han tecknade bilden inför en konstutställning 2007, var han intresserad av att se hur man bygger upp vilka block som står emot varandra i diskussionerna samt att spränga konstens gränser.
- Min teckning gjordes inom konstvärlden. Du kan skända alla religioner men inte islam. Där har man ett undantag. Man har ett problem där med detta.
 - Det är ett vänsterblock mot ett liberalt block. Det är där den stora striden äger rum, sa han i TV4.
Vilks refererade till debatten som följde efter de danska karikatyrteckningarna av Muhammed, som Jyllands-Posten publicerade i september 2005. Han förklarade att han alltid ansett idén om att inte publicera är fel.
- Då får allt sprängkraft, och dessutom blir det ett mål för fundamentala rörelser. Hade man publicerat bilderna överallt så hade det gått överstyr och då hade det förlorat sin kraft.

Har inget emot islam

I programmet hävdar Vilks att han inte har något emot islam eller muslimer.
- Man tror på något som är viktigt för den enskilde. Men vi har ett problem när det går från det privata ut till det offentliga.
Konstnären ångrar inte sin bild och skulle kunna göra om det vid lämpligt tillfälle. Han anser att islam har en del att lära av andra religioner.
- Att det är bäst att ducka för sådana här saker. Kristendomen har visat vägen - man suckar tungt men struntar i det.
Intervjun i ”Efter tio” följdes av en debatt om publiceringen av bilden. Flera chefredaktörer, däribland Expressens Thomas Mattsson, var inbjudna.
Debatten hettade till ordenligt mellan S-politikern Nalin Pekgul och Lars Vilks. Pekgul ifrågasatte hans syn på muslimer och undrade om han förstått att det finns väldigt många muslimer som väldigt länge kämpat för just demokrati och yttrandefrihet.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expresen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

Sverige dominerade årets omgång Så gick det för de andra 25 länderna - se hela resultatlistan från ESC 2012 här!

Hylla Loreen: Skicka din hälsning

Nu kan du dela med dig av din schlager-eufori Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Annons:
DEBATT
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader