Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Letar efter svamp. Hundinstruktören Bogdan Bojanic tillsammans med riesenschnauzern X. Bogdan har skrivit boken "Plocka svamp med hund", Dennius förlag. Foto: Anna Rut Fridholm Letar efter svamp. Hundinstruktören Bogdan Bojanic tillsammans med riesenschnauzern X. Bogdan har skrivit boken "Plocka svamp med hund", Dennius förlag. Foto: Anna Rut Fridholm

Lär din hund hitta svampen

Annons:
FAKTA


Bra att tänka på:


Öva korta pass! Hunden ska inte bli trött och ouppmärksam. Träna i början i ungefär tre minuter - eller tre repetitioner - sedan vila i tre minuter. Upprepa tre gånger.

Pausen ska vara trist,
börja inte leka med hunden. Är ni ute, koppla den gärna och sätt er och vila - då blir hunden snart ivrig igen.

Träningen ska vara rolig,
annars tappar hunden intresset. Visa kärlek, ge beröm och godsaker. Pressa aldrig hunden.

Avsluta då det går bra och hunden har som roligast. Ta då av din svamputrustning (kläder/accessoar) så att hunden förstår att svampsökningen är över.

Börja nästa pass
med en kort ­repetition av vad ni gjorde senast.

Innan du ger dig ut:


En sort. Bestäm dig för en svampsort.

Kommando. Välj ett kommandoord, till exempel "kantarell" som betyder att hunden ska börja söka.

Gott humör. Starta träningen när både du och hunden är på gott humör - du ska aldrig träna en hund när du är stressad.

Lugn & ro. Träna i en så störningsfri miljö som möjligt. Är ni hemma, plocka bort leksaker och annat som kan störa.

Utrustning. Inled alltid med att ta på dig din "svamp­utrustning": kläder/accessoar du sen bär när ni plockar svamp tillsammans. Då lär sig hunden att nu är det dags att söka svamp.

Du kan få hjälp att hitta svampställena - av din hund.
- Alla hundar kan lära sig att bli svamphundar, berättar hundinstruktören Bogdan Bojanic som har skrivit boken "Plocka svamp med hund".
Svampar kan vara svåra att hitta; de döljer sig bakom buskar och snår, under löv och barr och i skuggan av stubbar och rötter.
Bogdan Bojanic och hans 11-åriga riesenschnauzerhane, som heter X, bodde i norra Italien för tio år sen. Där blev X bekant med tryffelhundar av rasen lagotto - en blandning av spaniel och retriever - som tränats att nosa rätt på tryffel.
Tryffel är den svåraste svampsorten att hitta - den växer i jorden, oftast i gammal ekskog under hasselbuskar.

Hittade inget


–X började genast härma dem, gräva och lera ner sig, berättar Bogdan Bojanic. Han hittade inte den minsta tryffel - men intresset att söka svamp hade väckts, och hemma i Sverige började jag träna honom att söka kantareller.
De startade inomhus där X belönades när han nosade på kantareller och så småningom när han hittade gömda. Sen fortsatte de ute.
– Han virrade runt och trampade på kantarellerna, helt ointresserad. Så jag fick börja om, med en kantarell i ena handen och en godis i den andra. Det är så det går till - tålamod är A och O. Korta pass. Och en positiv attityd. X blev till slut en fullfjädrad kantarellhund som satte sig när han hittat svamparna och väntade tills jag kom.
När hunden är nio-tio månader är det lagom att börja träna den, förklarar Bogdan.

Alla kan lära sig


– Du kan också lära en äldre hund att söka svamp. Men det är svårare ju äldre hunden är.
Bogdan är övertygad om att det går att lära alla hundar att söka svamp - även om förmågan givetvis varierar. Jakthundar är skickligast - men de kan å andra sidan vara svåra att motivera till att gå på svamputflykt.
– Mitt viktigaste råd är att man lär känna sin hund. Hur beter den sig när den söker? Och när den hittar? Hur påkallar den din uppmärksamhet? Gå gärna en grundläggande hundkurs.
Det vanligaste misstaget?
- Att vi hussar och mattar missar att hunden hittat svampen. Det är en ständig utmaning för oss - att försöka läsa hundens alla signaler. De talar tydligt, men det är upp till oss att se det.


SÅ BLIR HUNDEN EN SVAMPSÖKARE:


1. Träna upp din hund att börja leta svamp

* Hunden Nosar på svampen.
Du kan börja hemma, eller utomhus. Låt hunden lukta på svampen - använd alltid handskar när du rör svampen, annars kan hunden förväxla din doft med svampens! Håll svampen i handen, beröm och ge godis så fort hunden nosar. Kasta svampen på golvet/marken, och så fort hunden uppmärksammar den - tittar på den, nosar på den - belönar du hunden med godis och beröm. Öka avståndet stegvis.
* Lär sig kommandot.
Lägg svampen cirka en halv meter från hunden. Säg kommandot du bestämt, till exempel "kantarell". Och ge hunden godis när den visar intresse för svampen. Öka avståndet, prova också att kasta i väg svampen.
* Lär sig visa var svampen finns.
Lägg ner svampen, och beröm hunden när den nosar på den. Säg omgående "Sitt!" och ge hunden godis när den sätter sig. Målet är att hunden ska sitta vid svampstället och vänta in dig. (Man kan också lära hunden att skälla - lämpligt om hunden letar utom synhåll - men då finns en risk att den hoppar runt och trampar sönder svampen.) Öka avståndet.
* Börjar söka i naturen.
Fortsätt träningen utomhus. Lämna hunden och lägg svampen på ett avstånd så att hunden inte ser exakt var den ligger. Hämta hunden. Stanna någon meter från svampen. Säg kommandot. När hunden hittar svampen, beröm och säg "Sitt!". Ge godis så fort den sätter sig.
* Tränar sök.
Försvåra stegvis. Göm svampar bakom stubbar och stenar, under rötter och löv. Förläng tiden mellan det att hunden sätter sig och får sin belöning. Minska svamphögarna. Ta längre pauser eller promenader mellan söken.
* Börjar leta "på riktigt".
Låt hunden prova att leta svamp där du inte lagt ut någon. Avbryt söket när hunden letat ungefär lika länge som tidigare. Gå direkt till ett ställe en bit bort där du gömt svamp, ge kommandot och beröm som tidigare. Fortsätt träna!

2. Ge er ut!


När hunden är redo - ge er ut i skogen. Sök svamp så länge ni tycker att det är roligt.
"Fya" aldrig hunden i samband med svampsök, inte ens om hunden äter svampen eller dyker ner i korgen. Då kan hunden bli orolig och negativt inställd.
Om ni har en familjehund, låt hela familjen följa med till skogen - hunden tycker det är roligare och gör ett bättre jobb.
När du har sagt kommandot, låt hunden söka i fred. Blir hunden ointresserad, vila och börja om. Tjata inte, och upprepa inte kommandot i onödan, det kan stressa hunden.
Peppa/beröm inte innan hunden hittar svampen - det skapar förvirring. Berömmet ska vara kort och tydligt och komma i exakt rätt ögonblick.

3. Lös problemen


Hunden vill inte. Backa, eller börja om. Ni kanske ska träna kortare pass. Är godiset tillräckligt gott? Granska dig själv - det är viktigt att du är positiv och avspänd.
Hunden söker ivrigt men hittar ingen svamp.
Den kanske inte känner igen doften, eller associerar den inte till svamp. Prova att lägga ut svamp så att hunden ser vad du gör, men du lägger svampen bakom stock och sten, så när hunden kommer till platsen är svampen dold. Man kan också lägga ut flera svamphögar så att hunden får större chans att känna lukten.
Hunden äter upp svampen.
Prova med munkorg.

4. Gå en kurs i kantarellsök


Gå gärna en kurs, till exempel Hundens Hus arrangerar kurser i kantarellsök ( kolla under ­ "noskurser").
Träna året om. Frys svampar att ta fram.
Vill du att hunden ska lära sig att söka fler svampsorter - introducera inte mer än en sort per säsong.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Köpläge i Spanien

Nu ska du passa på att köpa ditt semesterboende i Spanien Fastighetsmäklare: "Priserna har rasat".

Vill du köpa hus i Spanien?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vill du köpa hus i Spanien?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader