Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Med både kontonummer och CVV-kod kan tjuven tömma ditt konot på nolltid, För att skydda dig kan du måla över, eller skrapa bort, den tresiffriga CVV-koden på baksidan av kortet. Foto: Cornelia Nordström Med både kontonummer och CVV-kod kan tjuven tömma ditt konot på nolltid, För att skydda dig kan du måla över, eller skrapa bort, den tresiffriga CVV-koden på baksidan av kortet. Foto: Cornelia Nordström

Länsar ditt konto med mobilkamera

Annons:
FAKTA

Så här gör tjuvarna 


Tjuvarna har en kontakt i en butik eller på en restaurang som med sin mobilkamera tar bilder på ditt kort i samband med att det ska dras för betalning.

En kumpan sitter uppkopplad på ett internetkafé och får både kortnummer och den tresiffriga cvv-koden som står på kortets baksida.

Kumpanen skapar ett spelkonto, oftast på en pokersajt. Han eller hon satsar stora pengar och förlorar medvetet mot en tredje kumpan. På så sätt blir de stulna pengarna "tvättade" och den tredje personen kan plocka ut dem helt lagligt, som en spelvinst.

För polisen är det väldigt svårt att bevisa att spelet var uppgjort och att den person som vann pengarna var medveten om brottet.

Det är även väldigt svårt att spåra exakt vem som startade spelkontot och satsade bedrägeripengarna.

Källa: Kriminalinspektör Kaj Hahne vid bedrägeriroteln i Stockholm.

Tjuvarna fotograferar ditt bankkort med mobilkamera - sen länsar de kontot.
Får de tag på CVV-koden på baksidan kan pengarna försvinna på några minuter.
Carolina Mylläri, 39, räddades av banken som slog larm.
- Vi kunde spärra kontot innan jag var barskrapad, säger hon.
Nu behöver tjuvarna inte längre avancerad utrustning för att läsa av ditt kort när du gör bankomatuttag.
De behöver bara en mobiltelefon med kamera.
- Tar de bilder på fram- och baksidan av bankkortet har de alla uppgifter som behövs för att tömma kontot via internet, Kaj Hahne, kriminalinspektör vid Stockholmspolisens bedrägerirotel i city.
Många är helt ovetande om faran med den information som finns på bankkorten.
- Att ha CVV-koden kvar är som att gå runt med pinkoden nedskriven på kortet. För att öka säkerheten kan man skrapa bort koden, säger Kaj Hahne.

Inte säkert någonstans

Den senaste tiden har flera kopieringsärenden hamnat på Kaj Hahnes bord. Fallen där tjuvarna har använt CVV-koderna har ökat markant.
Offren är människor som betalat med sitt kort i butiker och på restauranger.
Ingenstans går det att vara säker - Kaj Hahne berättar om personer som blivit lurade även i välkända butiker, som tillhör stora kedjor, där tillfällig personal har haft kriminella kontakter.
- Så fort en annan person hanterat ditt kort är säkerheten borta, säger han.
- I vissa fall har personen en kontakt som sitter på en internetkafé. Då skickas koderna över och de tar pengarna direkt. I andra fall har de väntat i månader och sen agerat vid löning då det finns mycket pengar på kontot.
Spelsajter på nätet är flitigt använda. Där "tvättar" tjuvarna pengarna.
- De öppnar ett spelkonto, sen spelar de medvetet bort pengarna. Det handlar om minuter innan kortet är tömt, säger Hahne.
Tjuvarna spelar poker mot en kumpan och ser till att förlora. Då vinner kumpanen pengarna och kan hämta ut dem lagligt.

Upptäcktes av banken

Carolina Mylläri, 39, från Kolbäck utanför Västerås är en av dem som drabbats. En dag ringde hennes banktjänsteman på Handelsbanken och slog larm.
- Eftersom det upptäcktes snabbt blev jag inte barskrapad. De hade handlat på internet för 4 000 kronor och SJ-biljetter för 900 kronor, berättar hon.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Tog revansch efter missarna i semin

Efter gårdagens darriga framträdande Fick stöd av fansen under dagens genrep.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Här är bidragen som gick vidare från semifinal 2

Samtliga 26 länder är spikade inför lördagens Eurovisionfinal Se vilka här!

Kändiseliten hyllar Loreen på Twitter

Lovorden haglar över sångerskan "Loreen åh så fint", skriver Eva Dahlgren.

Mark Levengood sågar Eurovisionprogramledarna Twittrar ut sitt missnöje.

Loreen tippar på bidrag som kan segra i ESC-finalen Om hon inte själv vinner.

Annons:
LET'S DANCE

Här är dansparen i kvällens semifinal

I kväll avgörs vilka som går till final Guide med getingbetyg inför kvällens program.

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Anton Hysén höftskadad - kan inte träna fullt Orosmoment stör uppladdningen.

Vem tror du kommer att få lämna "Let's dance" på fredag?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du kommer att få lämna "Let's dance" på fredag?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
MODE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
HÄLSA
EXTRA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader