Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Leif Hallberg Foto: Leif Hallberg

Landstinget: "Förstår att det låter stelbent"

Annons:
Läs mer om
Landstinget ångrar sitt "illa formulerade" besked till amputerade Evert Stefansson, 62.
Även om han fick avslag på sin ansökan om permobil kan han få en elrullstol i framtiden.
- Jag förstår att det här låter väldigt stelbent, säger Pernilla Järnvall Hint, tillförordnad verksamhetschef på landstinget i Sörmland enligt ett pressmeddelande.
Evert Stefansson i Buskhyttan utanför Nyköping har förlorat båda benen inom loppet av bara ett år. Han ansökte om att få en permobil – men fick nej.
Landstinget Sörmland menar att det negativa beskedet har skapat onödig oro. Det finns inget som säger att Evert inte kommer att få en eldriven rullstol om det visar sig att andra lösningar och hjälpmedel inte fungerar.
– Jag förstår att det här låter väldigt stelbent, men vi har ett regelverk att arbeta med. Nyamputerade patienter som Evert försöker vi i ett första skede hjälpa tillbaks i rörelse också med andra hjälpmedel än eldrivna rullstolar, Evert har exempelvis påbörjat protesträning, säger Pernilla Järnvall Hint enligt pressmeddelandet.

"Kan finnas andra hjälpmedel"

Hon beklagar även att Evert i avslaget fick beskedet att det är osäkert att funktionsnedsättningen är bestående.
– Det är en väldigt dålig formulering i det här fallet. Det vi menar, och borde ha uttryckt på ett bättre sätt, är just att det kan finnas andra hjälpmedel än en eldriven rullstol som passar Evert bättre, hur bra han kommer att kunna klara sig med andra alternativ är för tidigt att säga.
Men Evert Stefansson ger inte mycket för landstingets förklaring.
– En av dem har bett om ursäkt för att de har uttryckt sig fel – men till min fru. Jag är så trött på dem, det går inte att beskriva i ord. De försöker bara slingra sig undan och skylla på varandra, säger han.

"Förstår inte vad de menar"

Han förstår inte att landstinget kan få det till att funktionsnedsättningen kanske inte är bestående. Dessutom behöver han en permobil och inte en elrullstol.
– Jag förstår inte vad de menar när de skriver att jag kan få en elrullstol. Jag måste ha en permobil så att jag kan svänga på hjulen.
Expressen.se har sökt Pernilla Järnvall Hint för en kommentar.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

LIVE-TV: Nu firar vi vår nya prinsessa på Slottsbacken

Följ med sändningen från Expressenbussen Gäster och firande på Slottsbacken. DIREKTRAPPORT, TV, TEXT, CHATTAR OCH BILDER!

Annons:
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
FEATURE
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader