Massvaccinering mot svininfluensan?
Läkarna är starkt oense.
Göran Sjönell, allmänläkare, tycker att det hindrar gamla och sjuka att få hjälp.
- Man hushåller inte med skattebetalarnas pengar, säger han.
Frågan om massvaccinering har berört många i läkarkåren. En del doktorer ser det som människors skyldighet att vaccinera sig för att hindra smittspridning och utsätta riskgrupper för influensan.
Andra tycker tvärtemot:
- I grunden är det här en ganska lindrig influensa. Massvaccinering kommer att kosta mycket stora samhällsresurser och inte minst kommer det att kräva oerhört mycket tid och engagemang. I ett medicinskt perspektiv är detta ytterst ofarligt, säger läkaren Göran Sjönell.
Dubbelt så dyrt vaccin
Han tycker att dödligheten är för låg för att dra de växlar som man har gjort.
- Det är en mortalitetsrisk för en på 100 000. Samtidigt har vi mängder av sjuka människor, inte minst gamla som behöver våra tjänster. De kommer inte att kunna få dem den här hösten eftersom vi ska ägna oss åt att vaccinera en hel frisk befolkning.
Han tycker också att det är uppseendeväckande att vaccinet är dubbelt så dyrt som tidigare influensavaccin.
- Dessutom måste man ge det två gånger. De som får stå för notan är skattebetalarna, säger Sjönell.
Antonio Barragan, överläkare på Smittskyddsinstitutet, tycker inte att det uttalandet är värt att svara på. Han tycker inte att man kan jämföra säsongsinfluensa med svininfluensan.
- Det här handlar om en pandemisk situation där många insjuknar samtidigt. Då finns det stora effekter på samhället som man vill minimera, som att många är sjukskrivna samtidigt och att viktiga funktioner som skola, sjukhus och transport inte fungerar. Det är också viktigt att skydda de som är kroniskt sjuka och gravida, säger Barragan.
Inga allvarliga biverkningar
Jan Liliemark, professor på Läkemedelsverket, tycker också att man ska tänka på utsatta grupper, som gravida och människor som exempelvis genomgår cancerbehandling och har lågt immunförsvar. Han menar att inget i vaccinet tyder på allvarliga biverkningar.
- De biverkningar man kan få är feberreaktion och ömhet vid injektionsstället, säger han.
Infektionsläkare Sven Britton var först skeptisk mot en massvaccinering. Men han ändrade sig efter att ha sett hur sjuk en av hans patienter blivit av influensan.
Infektionsläkare Björn Olsen tycker att man måste sätta biverkningar av vaccinet i relation till hur många som kan dö av influensan. Han tror att många kommer att vilja ta sprutorna.
- Den enda gången det är onödigt att ta vaccinet är om man är säker på att man redan har varit smittad, säger han.