Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Läget är helt öppet i MP-duellen

Annons:
FAKTA

DE KAN TA ÖVER - SÅ OLIKA ÄR DE


FÖRÄLDRAFÖRSÄKRINGEN
ROMSON: Vill ha en föräldraförsäkring där föräldrarna delar helt lika.
VALTERSSON: Vill att föräldrarna ska välja hur de fördelar tiden.
A-KASSAN
ROMSON: Vill inte ha en nedtrappning av procentsatserna. ”Den har inte rätt fokus”, säger hon. Vill inte ha obligatorisk a-kassa.
VALTERSSON: Vill ha en nedtrappning av procentsatserna, dock inte som det ser ut i dag. Positiv till obligatorisk a-kassa.
INSATSEN I LIBYEN
ROMSON: Är restriktiv till att Sverige förlänger insatsen.
VALTERSSON: Tycker det är en självklarhet att Sverige förlänger insatsen.

ÅSA ROMSON


ÅLDER: 39.
BOR: I lägenhet i Hägersten och på en båt i Stockholm.
GÖR: Riksdagsledamot. Partiets miljöoch
klimatpolitiska talesman.
KARRIÄR: Satt i kommunfullmäktige i Stockholm innan hon blev riksdagsledamot 2006. Avstod platsen för en tjänst som doktorand. Kom in igen 2010. Gruppledare för MP i Stockholm 2004–2006.

MIKAELA WALTERSSON


ÅLDER: 44.
BOR: Upplands Väsby.s
GÖR: Riksdagsledamot. Partiets ekonomisk-politiska talesman och gruppledare i riksdagen.
KARRIÄR: Har varit lokalpolitiker i Upplands Väsby och ordförande för MP i Stockholms län. Kom in i riksdagen 2002.

Så väljer MP sina nya språkrör i dag


* KLOCKAN 11.45 i dag röstar Miljöpartiets 290 ombud på kongressen i Karlstad i en sluten omröstning om vilka som blir nya
språkrör. 16.10 på eftermiddagen är rösterna räknade och resultatet presenteras.
* PÅ DEN MANLIGA SIDAN utmanas valberedningens förslag Gustav Fridolin av doldisen Joakim Pihlstrand-Trulp. Ingen tvekar på att Fridolin vinner.
* PÅ DEN KVINNLIGA SIDAN är det sex kandidater: Valberedningens
förslag Åsa Romson och hennes främsta utmanare Mikaela
Valtersson. De resterande kandidaterna, Acko Karlsson, Annika
Lillemets, Gunvor G Eriksson och Tina Ehn, anses vara chanslösa.

Läs mer om
KARLSTAD. Åsa Romson har som valberedningens förslag fördel i matchen om vem som tar över Miljöpartiet. Men Mikaela Valtersson kan vinna röster på sin erfarenhet och sitt anförande på kongressen. Flera ombud hade sent i går kväll fortfarande inte bestämt sig. - Läget är helt öppet, säger en MP-källa till Expressen.
Den stora snackisen på Miljöpartiets kongress var i går helt given - och är även i dag ända fram till dess att det avgörs vid 16.10 vem som får posten som det kvinnliga språkröret i Miljöpartiet. Uppdraget som det manliga språkröret går till Gustav Fridolin - allt annat vore en enorm sensation - men vem han får vid sin sida är en helt öppen fråga.
Åsa Romson och Mikaela Valtersson skiljer sig från varandra i ett antal politiska frågor, men det är svårt att säga hur det skulle vara en fördel eller nackdel för någon av dem. Romson har en fördel i att hon nominerats av valberedningen - men det skedde med en marginal på en enda röst.

Suttit längre i riksdagen

Mikaela Valtersson får därför sätta hoppet till sin erfarenhet. Hon har suttit längre i riksdagen och haft fler tunga uppdrag än Åsa Romson.
- Där har Mikaela ett klart försprång. Hon är mer erfaren än Åsa. Det kan fälla avgörandet, säger en insatt MP-källa.
Valtersson knappade också in på försprånget i går när alla kandidater skulle presentera sig själva.
Hennes anförande gjorde starkt intryck på kongressen.
- Jag har träffat folk som säger att de bestämde sig för att rösta på henne efter att de hört presentationen, säger en miljöpartist.

Oklart vad ombuden röstar

Men det är ändå ett helt öppet läge. Partiets lokalavdelningar har skickat totalt 290 ombud som ska rösta fram de nya språkrören i dag. Vissa lokalavdelningar är tvärsäkra och har ombud på plats som kommer rösta enligt order. I andra lokalavdelningar har man inte kommit överens. Deras ombud är uppdelade, och röstar på olika kandidater, för att skildra splittringen på hemmaplan.
Andra ombud har mandat från sin lokalavdelning att rösta på vem de vill.
- Vem de kommer rösta på vet ingen. En del har fortfarande inte bestämt sig, säger en MP-källa.
För Mikaela Valtersson står mycket på spel. Om hon förlorar överväger hon att lägga av med politiken.
- Jag går ganska mycket "all in". Jag tror jag behöver fundera över sommaren vad jag gör om jag inte blir språkrör, säger hon till Expressen.
Hon är spänd inför resultatet.
- Lite nervös är man ju. Det är lite pirrigt, säger Valtersson.
Romson däremot säger sig ha nerverna i styr.
- Jag är ganska lugn. Det är så positiv stämning här på kongressen, vilket gör mig lugn, säger hon.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

"Det är viktigt att ha fötterna på jorden"

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Bästisar gör upp om segern Vem tror du vinner finalen? DISKUTERA Förmoderat.

Parens finaldanser Anton och Molly gör upp - här är alla danserna. Kolla här!

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader