GÖTEBORG. Kungen har i största hemlighet engagerat sig i den fängslade journalisten Dawit Isaaks öde.
- Vi diskuterade fallet Dawit för ett år sedan. Det var faktiskt kungen som tog upp det, avslöjar Svenska Akademiens ständige sekreterare Peter Englund för Expressen.
Hovets informationschef Bertil Ternert bekräftar kungens engagemang.
I går - tio år efter att den svenske medborgaren Dawit Isaak fängslades i Eritrea - hölls en unik manifestation på Bokmässan i Göteborg.
Där medverkade, förutom Peter Englund, Nobelpristagarna Herta Müller och Mario Vargas Llosa, John Saul, ordförande i PEN International, Ola Larsmo, ordförande i Svenska PEN, Jesper Bengtsson, ordförande i Reportrar utan gränser och Anna Falck, vd Bok & bibliotek.
Deras uppmaning:
- Den tysta diplomatin fungerar uppenbarligen inte - nu är det dags för kraftfullare åtgärder mot förtryckarregimen i Eritrea.
Peter Englund avslöjade för Expressen att kungen - på eget initiativ - tagit upp fallet med honom.
- Men vad han sa vill jag inte säga.
Hovets informationschef Bertil Ternert om kungens engagemang:
- Han är engagerad i fallet Dawit Isaak, men det är alltid regeringen som agerar.
"Inte intresserad"
En kungen närstående källa berättar för Expressen att kungen i flera år har diskuterat Dawit Isaaks namn och att han är väl insatt i fallet.
- Kungen kan på olika sätt agera, men han är alltid väldigt noga med att inte ta åt sig äran om hans engagemang skulle lyckas, säger källan.
Kungen agerade när tre svenskar satt fängslade i Irak 1993. Då skrev han ett brev till Iraks dåvarande president Saddam Hussein. Därefter släpptes svenskarna.
- Men problemet är att Eritreas president har deklarerat att han inte är intresserad av kungahus, säger Expressens källa.
Teg om egna brott
När Eritreas president Isaias Afewerki i natt höll sitt tal inför FN:s generalförsamling angrep han ärkefienden Etiopien och uppmanade FN att vidta åtgärder för att "få ett slut på Etiopiens ockupation av det självständiga Eritreas territorium". Han nämnde inte med ett ord landets egna brott mot de mänskliga rättigheterna.