Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
"Fettdoktorn" Annika Dahlqvist förespråkar LCHF-dieten, men nu visar Ekots granskning att den amerikanska köttindustrin betalat för studier till stöd för lågkolhydrat-dieter. "Fettdoktorn" Annika Dahlqvist förespråkar LCHF-dieten, men nu visar Ekots granskning att den amerikanska köttindustrin betalat för studier till stöd för lågkolhydrat-dieter.

Köttlobbyn bakom trenddieten LCHF

Annons:

Tror du att LCHF är en bra diet?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tror du att LCHF är en bra diet?

Tidigare artiklar
Den amerikanska köttlobbyn betalar för studier till stöd för populära lågkolhydrat-dieter, uppger SR Ekot.
Men förespråkare för dieten håller inte alls med.
- Det är fel, jag grundar mig inte på några köttindustrirapporter, säger "fettdoktorn" Annika Dahlqvist till Expressen.se.
Den populära dieten Low carb high fat, LCHF, innebär kort att man ska äta mer fett och mindre kolhydrater. Dieten har blivit väldigt populär - trots att den går emot tidigare kostråd om hur man ska gå ner i vikt.
Debatten har varit hätsk om vilken diet som egentligen är bäst - och bland förespråkarna för LCHF märks främst "kostdoktorn" Andreas Eenfeldt och den omdiskuterade "fettdoktorn" Annika Dahlqvist.
I sin bok Matrevolutionen skriver Andreas Eenfeldt att den vänder sig till dem som "kan se skillnaden mellan trovärdig vetenskap och livsmedelsindustrins reklam", enligt Ekot.

Lobby betalar för rapporter

Nu presenterar Ekot en granskning som visar att flera av forskningsrapporterna som Eenfeldt och Dahlqvist grundar sig på är betalda av den amerikanska köttindustrin - som har stora ekonomiska intressen i att vi äter mer kött.
Men LCHF-förespråkarna slår tillbaka.
- Det finns ekonomiska intressen bakom nästan varje studie. Att det skulle vara en stor del av forskningsrapporterna om LCHF som skulle betalats av köttindustrin känner inte jag igen, säger "kostdoktorn" Andreas Eenfeldt till Expressen.se.
- Om köttlobbyn ska beskyllas för något är det väl snarare att de inte har gjort ett så bra jobb.

"Forskning inte betald av köttindustrin"

Enligt Ekot finansieras studierna bland annat av amerikanska nötköttsbranschen genom National Cattlemens Association och mejeriföretag som Swissmilk.
Den omdiskuterade "fettdoktorn" Annika Dahlqvist menar att granskningen är felaktig.
- Den forskning som jag grundar mig på är inte betald av köttindustrin, säger hon.
- Om man kan hitta studier som bekostats av köttindustrin är det klart att det sänker trovärdigheten, men det betyder ju inte att trovärdigheten sänks för studier som de inte har bekostat.
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
EXTRA
SPORT
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader