Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Nu kan du hålla järnkoll på din riksdagsledamot. Nu kan du hålla järnkoll på din riksdagsledamot.

Kollar vad din politiker gör - nu

Annons:
FAKTA


Det gjorde riksdagsmännen i går



Anders Ygeman (S) 17.00:


"Boar in familjen på hotell med gratis pannkakor och grym stereo, alla nöjda."
Stefan Tornberg (C), 22.00:
"Har lyckats få tre portioner vaniljpanacotta igenom säkerhetskontrollen på Arlanda. Avnjuts i hemmets lugna vrå."
Fredrick Federley (C) 23.00:
"Snart dags för att nanna i det dalomska lugnet. Barnen sover och snön ligger djup. Hoppas ni får en lugn kväll!"

Nu kan du hålla järnkoll på din riksdagsledamot. I dag startar en ny tjänst på nätet, Sveriges Twixdag, där du kan följa riksdagsmännens dagliga jobb, deras tankar och planer.
- Nu tar jag en öl på Arlanda, skrev exempelvis Stefan Tornberg, C, i går kväll.
Initiativtagare till internetsidan Sveriges Twixdag är Magnus Ljungkvist, pressekreterare hos socialdemokraterna i Stockholms landsting och mannen bakom Almedalsbloggen som rapporterar om politik. Han säger till Expressen:
- Det här är ett helt nytt sätt för medborgarna att följa vad de folkvalda gör dagligdags och ta emot deras budskap.
- Under bara de senaste dagarna har det ju skett en explosion av så kallade mikrobloggare på internet, många av dem är riksdagsmän.

Lättare att kommunicera
- Vi har nu gjort en tjänst som gör det lätt för medborgarna att se vad riksdagsmännen gör och kommunicera med dem, och lätt för riksdagsmännen att kommunicera med medborgarna med korta snabba meddelanden på max 140 tecken per tillägg.
Inlägg från de riksdagsmän som twittrar - korta meddelanden på nätet - överförs till databasen Sveriges Twixdag.
Sidan startar officiellt först idag, men testades i går.

"Tjänsten är bra"
Då gjorde S-ledaren exempelvis Mona Sahlin flera korta inlägg direkt från S-konferensen i Västerås.
Och Centerns Stefan Tornberg skrev i går kväll:
"Jag gör nu helg med två slice och en öl på Arlanda".
Tornberg säger till Expressen:
- Den här tjänsten är bra. På det här sättet kan vi direkt redovisa för allmänheten vad vi gör, var vi är, vår agenda.

Sveriges Twixdag nås på www.twixdagen.se
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
FEATURE
Annons:
EXTRA
EXTRA
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader