Libyens exdiktator Muammar Khadaffi kommer troligen att begravas i hemlighet.
Medan diskussionerna pågår förvaras hans kropp i ett kylrum i en gammal köttaffär i Misrata.
- Jag bad att den skulle ligga i kylrummet i några dagar... så att alla verkligen får veta att han är död, säger oljeminister Ali Tarhouni till Reuters.
Uppgifterna kring Muammar Khadaffis död är många och går isär. Det var på fredagen fortfarande inte helt klart vem han dödats av, och hur.
Enligt Ibrahim Tika, läkaren som obducerat Khadaffis kropp, dödades Khadaffi av en kula som penetrerade hans inälvor.
– Senare kom det en annan kula som gick igenom hans huvud, säger Tika till al-Arabiyya enligt Reuters.
Frågan är bland annat vem som höll i vapnet.
Även när det gäller ex-diktatorns begravning råder oklarheter. Enligt muslimsk sed ska kroppen jordfästas inom 24 timmar, men det är osäkert om så blir fallet här.
Begravas i hemlighet
Myndigheterna i Tripoli har sagt att de kommer att begrava Khadaffi i hemlighet. Det spekuleras i att de kan komma att begrava honom till havs – precis som man gjorde med al-Qaidas ledare Usama bin Ladin – för att förhindra att graven blir en vallfartsort, uppger BBC.
Övergångsstyrets oljeminister, Ali Tarhouni, säger till Reuters att inga beslut ännu tagits om jordfästningen.
– Jag bad att den (kroppen) skulle ligga i kylrummet i några dagar… så att alla verkligen får veta att han är död, säger Tarhouni till Reuters.
Övergångsstyrets premiärminister Mahmoud Jibril, sade några timmar senare att Khadaffi kan komma att begravas de närmaste 48 timmarna, uppegr New York Times.
En annan källa inom NTC säger att rådet inte kan komma överens om vad som ska göras med kroppen.
– De kommer inte överens om var han ska begravas. Enligt islam ska han begravas snabbt, men de måste besluta om han ska begravas i Misrata, Sirte eller någon annanstans, säger källan till Reuters.
"Ligga i kylrummet"
Medan diskussionerna kring begravningen pågick på fredagen låg diktatorns kropp i ett kylrum i en gammal köttaffär i ett köpcenter i Misrata. Ett kulhål syntes tydligt genom det yviga håret på vänstra sidan av huvudet. Kulan var fortfarande kvar i skallen, liksom de mitt i bröstet och i magen, uppger en läkare enligt AP.
Kroppen var naken till midjan och endast iklädd ett par beiga byxor. Den låg på en blodig madrass på golvet i frysrummet. Håret var tovigt. Armarna och huvudet var täckt av torkat blod.
Utanför köpcentret trängdes hundratals människor för att få se en skymt av kroppen och skanderade "Vi vill se hunden".