Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Kelly tvingades att gå på strippklubb på jobbet

Annons:
Rekryteringskonsulten Rachel Kelly, 38, stämmer sin arbetsgivare för sexuella trakasserier sedan chefen tvingat henne att gå på strippklubb. Enligt Kelly insisterade chefen även på att hon skulle ta emot en så kallad lap-dance.
- Han sade att det var oacceptabelt om jag inte följde med och underhöll våra kunder, sade Kelly enligt Daily Mail på nätet.
Rachel Kelly stämmer sin arbetsgivare IDPP sedan hennes närmaste chef ska ha tvingat henne att följa med honom och en norsk kund till strippklubben Spearmint Rhino Club i centrala London. Kelly, som arbetar som rekryteringskonsulent vid IT-företaget, sade vid en förhandling i arbetsdomstolen att hon sagt till sin chef att hon inte ville följa med.
- Jag sade till honom att jag inte ville gå till den typen av ställe, men att det var helt okej om han och den norska kunden gick dit utan mig.

Skulle "underhålla kvällarna"

Men enligt Kelly accepterade chefen inte detta.
- Han sade att det var oacceptabelt om jag inte följde med och underhöll våra kunder. Jag kände att jag inte hade något annat val än att följa med.
Väl på klubben upptäckte Kelly att hon var den enda kvinnliga gästen i lokalen, vilket fick henne att känna stort obehag. Chefen föreslog sedan att Kelly skulle följa med honom in i ett privat rum för en så kallad lap dance.
När Kelly vägrade tappade chefen enligt henne humöret.
- Han sade att jag gav inte gav kunden intrycket att jag hade roligt, och han ville visa kunden att så inte var fallet. Till slut följde jag under stor vånda med honom in i det privata rummet. Under dansen mådde jag mycket dåligt och det kändes hemskt att se den unga flickan tvingas dansa för oss, sade Kelly vid förhandlingen.

"Mer avslappnad"

Chefen, som nu slutat i företaget, uppgav i domstolsförhandlingen att han erbjöd sig att gå in i det privata rummet med Kelly för att hon skulle slippa göra det med den norska kunden som tjatat om att hon skulle följa med. Han sade också att han inte såg något fel i att ta med kunden på strippklubb.
- Jag tänkte att vi skulle få mest information ur vår kund om han var avslappnad, och sedan använda denna information till vår fördel.
Arbetsdomstolen kommer att meddela dom i fallet om en månad, skriver Daily Mail.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
FEATURE
Annons:
EXTRA
EXTRA
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader