Anklagelserna haglar mot Costa Concordias kapten Francesco Schettino, 52.
En kvinna hävdar att han drack i baren innan båten körde in i klipporna.
Två andra passagerare säger att de såg honom fly från båten långt innan alla var evakuerade - under en filt.
Kapten Francesco Schettino och förste styrman Ciro Ambrosio greps på lördagskvällen, misstänkta för dråp och för att ha lämnat fartyget medan många passagerare fortfarande var kvar.
På frågan om kaptenen flydde innan alla hade kommit av båten säger åklagare Francesco Verusio, som beslutade om gripandet:
– Tyvärr, måste jag bekräfta den saken,
säger han enligt Sky News.
Anklagelsen stöds av vittnesmål från passagerare.
Ophelie Gondelle och David Du Pays från Marseille, hävdar att de såg kaptenen i en livbåt – täckt av en filt – långt innan alla passagerarna hade kommit av båten.
– Kaptenen lämnade innan och var vid kajen innan alla hade kommit av, säger Ophelie Gondelle enligt Sky News.
Passageraren Monique Maurek, 41, hävdar att hon såg kaptenen dricka i baren på kvällen då olyckan inträffade.
– Det som chockade mig mest var när jag såg kaptenen tillbringa en stor del av kvällen, innan vi körde på klipporna, drickandes i baren med en vacker kvinna vid sin arm, säger hon till The Daily Mail.
Upptäckte inte klipporna
Enligt italiensk lag riskerar en kapten som överger sitt skepp tolv års fängelse.
Men kaptenen står fast vid att han var den siste som lämnade fartyget.
– Vi var de sista som lämnade fartyget, säger han till tv-kanalen.
Fartyget uppges ha varit minst 6,4 kilometer ur kurs, när det körde in i klipporna vid ön Giglio,
enligt The Daily Mail.
Kaptenen säger att klipporna där fartyget gick på grund inte upptäcktes av navigationssystemet.
– Trots att vi for längs kusten med turistnavigationssystemet, tror jag fullt och fast att klipporna inte upptäcktes eftersom fartyget inte gick framåt utan sidledes, som om den här utskjutande klippan fanns under vattnet.
– På sjökortet var det bara vatten markerat cirka 100–150 meter från klipporna och vi var omkring 300 meter från kusten, mer eller mindre, säger kaptenen enligt Sky News.
Förhindrade större katastrof
Kaptenens advokat Bruno Leporatti försvarar sin klient och menar att dennes agerande förhindrade en ännu större katastrof.
– Min klient förstår orsakerna till varför han hålls kvar, men som hans laglige representant skulle jag vilja säga att flera hundra människor har sina liv att tacka för Costa Concordias kapten, säger han enligt Sky News.
Costa Crociere, rederiet som äger lyxkryssaren, säger att kaptenen har visat bristande omdöme och begått fel, skriver TT.
"Det verkar som om kaptenen gjorde felbedömningar som fick allvarliga konsekvenser", meddelar de i ett uttalande, enligt AFP.
I uttalandet medges också att nödrutiner inte följdes.
Explosion i maskinrummet
Passagerare vittnar om att det inträffade ett strömavbrott och hördes ett högt dånande ljud, vilket tyder på att det kan ha inträffat en explosion i maskinrummet.
Enligt Malcolm Latarche, som är chefredaktör för fartygsmagasinet IHS Fairplay Solutions, kan olyckan bero på att ett elavbrott gjorde att generatorerna som försåg fartygets sex dieselmotorer med ström slutade fungera. Det kan i sin tur ha gjort att navigeringen och styrsystemet inte fungerade, så att båten hamnade ur kurs, uppger The Daily Mail.