Avloppsnätet kraschade när hotellet var fullbelagt och Dan Fjellströms källare svämmades över med bajs.
– Stövlarna räckte inte till. Det var 60 kubikmeter avlopp där nere, säger han till Expressen.se.
Nu ber han kommunen att bygga ut avloppsnätet – innan ännu ett hotell byggs och nätet överbelastas ytterligare.
Dan Fjellström, 69, från Arjeplog har inte bara råkat ut för översvämning i avloppet en gång, utan två gånger.
Och han har sett ett samband.
– Båda gångerna har hotellet i närheten varit fullbelagt. Och när alla på hotellet går på toaletten samtidigt efter frukost så har det här hänt hos oss, säger han till Expressen.se.
Gråt och tandgnissel
2008 var det värst – då var hela källaren på 130 kvadratmeter täckt med avföring.
– Det var 60 kubikmeter avlopp där nere, tänk dig två tankbilar. Stövlarna räckte inte till, säger han.
– Det var gråt och tandgnissel innan det bara var att ringa försäkringsbolaget. Nu är huset renoverat för 1,3 miljoner kronor. Men det var mycket affektionsvärde som försvann, fortsätter Dan Fjellström.
Avvisat överklagan
Nu har Arjeplog kommun beviljat bygglov för ytterligare ett hotell anslutet till avloppsnätet – ett beslut som Dan Fjellström överklagat. Han menar att kommunen först måste bygga ut avloppsnätet.
– Jag har inget emot att de ska bygga ett nytt hotell i Arjeplog, däremot motsätter jag mig att de inte kollar upp avloppsnätet först och dimensionerar ut det.
Men länsstyrelsen i Norrbotten har avvisat Dans överklagan, rapporterar nyhetsbyrån Siren. Länsstyrelsen anser att han "inte är drabbad" och "inte berörd" av beslutet.
– Jag vet inte var gränsen går för att vara drabbad. Har du 60 kubikmeter avlopp i huset på grund av att nätet är överbelastat så är du drabbad, det är min åsikt.