Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Ylwa Yngvesson Foto: Ylwa Yngvesson

K-G Bergström: Har inte klarat uppdraget

Annons:
Läs mer om
Expressens K-G Bergström chattade med läsarna.
Här kan du läsa alla frågor och svar!
Guest: Är det OK att ljuga som VU gör?
K-G Bergström: Guest: Carin Jämtin påstår att hon inte har ljugit. Hon säger att när hon sa igår att han jobbar vidare så var det så VU hade bestämt. Men jag tror inte på att de bara uttryckte sitt förtroende. Jag tror att det ingick i en uppgörelse som innebar att han skulle avgå.

Hans Levander: Vem tror du personligen tar över som partiordförande efter Juholt, något stalltips?
K-G Bergström: Det finns ingen given efterträdare. Om man anser att partiordföranden måste finnas i riksdagen så finns det relativt få kandidater. Det är Mikael Dambarg, Sven-Erik Österberg och Thomas Östros. Anser man inte att det är avgörande borde de fråga Pär Nuder igen. En annan kandidat är Thomas Bodström som skulle göra bra ifrån sig i en öppen process. En dark horse är Stefan Löfven. Sen ska man inte utesluta Carin Jämtin, det som talar emot henne är att hon gjorde ett dåligt val i Stockholm när hon var lokal S-ledare.

Anders: Tror du S kommer att ändra sitt sätt nu, för utse en ny Partiordförande?
K-G Bergström:  Jag tror att det finns ett tryck på dem att göra det. Både V och C har haft en väldigt öppen process. Det har funnits åtskilliga i partiet som tycker att fjolårets process var avskräckande, så kraven finns men jag törs inte uttala mig om partiet kommer göra det, men det vore önskvärt

Hasse:
Är det mediadrevet eller klyftorna inom partiet som fick Juholt att avgå?
K-G Bergström: Det är hans egna brister som fick honom att avgå.

Eva-Maria: Hej, jag undrar följande: varför verkar det som om så många partdistrikt har varit/är så lojala mot Juholt? Borde det inte finnas gränser för hur många misstag en partiledare kan göra?
K-G Bergström: Jo, det fanns uppenbart gränser och den passerades, det var därför han tvingades avgå. Att så många var lojala var för att de gillade hans budskap, som var traditionellt socialdemokratiskt. Och det gillade hans agitatoriska och verbala kapacitet.

Erica: Har (S) någon chans att vinna Riksdagsvalet 2014? Eller får man stå ut med en borglig regering fyra år till?
K-G Bergström: Det finns absolut chans för de rödgröna att få majoritet i nästa val. Det skiljer ganska lite mellan blocken i opinionsmätningarna och om socialdemokraterna får en partiledare som inte gör så många misstag kan det inte alls uteslutas att det blir maktskifte.

Zverker: KG: Är det inte väldigt konstigt att VU inte har beredskap för Juholts avgång - dvs med en redan färdig övertagare?
K-G Bergström: Det kan man möjligen tycka men samtidigt är det inte VU ensamt som ska utse en efterträdare. Det måste förankras i partiorganisationen.

Peter:
Hej KG varför attraherar inte Socialdemokratisk politik väljarna längre som under den första tiden då Göran Persson var ledare?Det är ju fortfarande stora klyftor och utanförskap i samhället?!
K-G Bergström: Det beror dels på att moderaterna har gått in mot mitten och lyckats attrahera gamla socialdemokratiska väljare och dels på socialdemokraterna har haft rätt svaga ledare efter Göran Persson. Dessutom har de haft svårt att attrahera medelklassväljarna i storstäderna.

Sven: Våga ta frågan, har Expressen satt demokratin ur spel med sitt mediadrev mot S och Juholt?
K-G Bergström: Varken eller Expressen eller övriga media har satt demokratin ur spel. I huvudsak har media ägnat sig åt en helt relevant granskning. Problemet är inte medierna, utan att Juholt inte har klarat sitt uppdrag som partiledare.

JJ: Tror du att Juholt blir kvar i riksdagen efter sin avgång som partiledare?
K-G Bergström: Jag vet inte, han har full möjlighet att sitta kvar tills valet. Det beror alldeles på Lars Ohly valde att sitta kvar medan Göran Persson och Mona Sahlin inte valde att sitta kvar.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Hur påverkas du av det höjda bensinpriset?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Hur påverkas du av det höjda bensinpriset?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
FEATURE
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader