Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: AFP och PATRIK LUNDIN Foto: AFP och PATRIK LUNDIN

Julian Assange gripen

Annons:
Läs mer om
Julian Assange har arresterats i London, uppger Sky News.
Han arresterades vid 10.30-tiden svensk tid, enligt tv-kanalen.


Vid 11.20 rapporterade Sky News att Julian Assange kommer att infinna sig i domstol i London inom cirka två till tre timmar. Domstolen Westminster Magistrates Court ska besluta huruvida Assange ska lämnas ut till Sverige eller inte.
Enligt Sky News kan borgensumman uppgå till mellan 100 000 och 200 000 pund. Pengarna måste komma från sex olika personer. Kan Assange inte få fram pengarna tvingas han stanna i förvar.
Julian Assange misstänks för våldtäkt i Sverige, anklagelser som han förnekar.
Londons Metropolitan Police bekräftar att Assange har gripits. 

"Kommer bestrida utlämning"

Assanges svenske advokat Björn Hurtig säger att hans klient sannolikt kommer att bli utlämnad till hit eftersom man i andra länder som har avtal med Sverige brukar följa domstolsbeslutet här.
- Men han kommer nu närmast att bestrida utlämning och jag vet inte hur lång tid processen tar i England, som ju har ett annat system för överklagande till exempel. Jag har varit med om att det kan ta upp till en månad, säger Hurtig till TT.

Tror att han kommer att släppas

När Assange väl kommer till Sverige kommer han omedelbart att ställas inför en häktningsdomare som ska pröva frågan om han ska vara häktad en gång till.
- Åklagaren har begärt honom häktad för att hon vill förhöra honom. När ett förhör har skett tror jag att han kommer att släppas, eftersom det vore oproportionerligt att hålla honom fortsatt häktad. Dessutom tror jag att misstankarna mot honom kommer att släppas eftersom han inte begått något brott, säger Hurtig till TT.

"Hotas bli utlämnad till USA"

Assanges brittiska advokater oroas över att Assange kan komma att skickas vidare från Sverige till USA.
- Jag tror att han kommer att få en rättvis utfrågning i Storbritannien men att hans möjligheter till en rättvis rättegång om han skulle bli utlämnad till USA, vilket är ett verkligt hot, är nästan obefintliga, sade en av Assanges Londonbaserade advokater Jennifer Robinson till australiska ABC tidigare i dag.
Tommy Kangasvieri vid den internationella enheten hos rikskriminalpolisen säger till Expressen.se:
-  Jag har bara sett på tv att han ska vara gripen. Jag hänvisar alla frågor till åklagaren, det är hon som håller i utredningen och sitter på svaren.
Expressen.se har sökt överåklagare Marianne Ny samt Assanges brittiske advokat Mark Stephens utan framgång.
Annons:
Tidigare artiklar
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Anton letar snygga män till sitt nummer

Molly Nutley får eld på kvällens show - men Anton Hyséns danslyft är i fara Fotbollsspelaren vill avsluta sitt finalnummer med att sex snygga killar lyfter honom.

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader