Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
De amerikanska tv-journalisterna Laura Ling och Euna Lee på väg till det chartrade plan som förde dem till USA. Foto: KOREAN CENTRAL NEWS AGENCY/AP De amerikanska tv-journalisterna Laura Ling och Euna Lee på väg till det chartrade plan som förde dem till USA. Foto: KOREAN CENTRAL NEWS AGENCY/AP

Journalisterna på väg hem i natt

Annons:
FAKTA

Laura Ling och Euna Lee greps i mars i år när de kommit över på den nordkoreanska sidan av gränsen under inspelningen av ett reportage om nordkoreanska flyktingar. De dömdes i juni till tolv års fängelse.

Tidigare artiklar
Läs mer om
"En amerikan i Paris" är titeln på en gammal film med Gene Kelly.
I går bjöds på en oväntad uppföljare: En amerikan i Pyongyang.
Med Bill Clinton i huvudrollen och ett lyckligt slut.
Nordkorea är ett land som har en benägenhet att bjuda på oförutsedda och dramatiska nyheter. I går var det dags igen.
USA:s förre president Bill Clinton damp plötsligt ner i den nordkoreanska huvudstaden i ett omärkt flygplan.
Vita huset hade inget läckt ut i förväg och förklarade snabbt att man inte hade några kommentarer eftersom detta var ett "privat besök" av USA:s 42:a president.
Snick. snack. Privat är det sista visiten är. Inte nog med att Bill Clinton är före detta president, han är dessutom gift med USA:s nuvarande utrikesminister Hillary Clinton.
Så besöket är in i sista detalj koordinerat med frugan och hennes boss, president Barack Obama. Var så säkra.
Clintons besök var främst mycket goda nyheter för de två fängslade amerikanska journalisterna Laura Ling och Euna Lee.

Clintons officiella syfte
med resan - det medger även Vita huset - var att försöka få kvinnorna med sig hem. Han lyckades.
I går kväll meddelade Nordkorea att de två kvinnorna benådats. Så överraskande var det inte. Nordkorea har tidigare gått med på att släppa amerikaner efter att ha fått besök av högt uppsatta amerikanska politiker.
Och Bill Clinton smäller högre än de flesta för Nordkorea. Det märktes redan efter några timmar då nordkoreanerna släppte ut bilder på Clinton tillsammans med Nordkoreas diktator Kim Jong-il.
Kim Jong-ils hälsa är klen och han drabbades av en hjärnblödning för snart ett år sedan. Mötet med Clinton i går tros vara hans första med en västerländsk politiker efter sin stroke och ger USA en viktig inblick i hur nordkoreanen egentligen mår.
Och det personliga mötet kan få fler viktiga resultat än frisläppandet av journalisterna. Det är Kim Jong-il som fattar besluten i Nordkorea och USA har mer att diskutera med honom.

Nordkorea har det senaste
halvåret bjudit på en rad obehagliga överraskningar, från nya kärnvapenprov till robotprovskjutningar.
Så Clinton lär säkerligen försöka diskutera även dessa frågor under sitt besök i Pyongyang.
Nordkoreanerna verkar inställda på detsamma. Den man som mötte Clinton på flygplatsen - Nordkoreas vice utrikesminister Kang Sok-ju - är exempelvis också Nordkoreas chefsförhandlare i kärnvapenfrågor.
Bill Clinton är för övrigt inte den första amerikanske ex-presidenten som besöker Nordkorea. 1994 gjorde Jimmy Carter detsamma och fick då träffa Kim Jong-ils pappa, Kim Il-sung, Nordkoreas grundare.
Det besöket ledde till förbättrade relationer och ett avtal om att Nordkorea skulle frysa kärnvapenprogram. Ett avtal som de senare bröt.
Återstår att se om Clinton lyckas bättre.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: Hotet mot Loreen
- de ryska gummorna

"De kommer att gå långt" Läget i Baku - Nunstedt och Svedberg analyserar.

12.00 Chatta med Christer Björkman

Christer Björkman chattar om finalen från Baku Ställ dina frågor här!

Loreen fick konstgjord snö i halsen Björkman: "Hon var tvungen att hosta ut det"

Här grips de i Baku inför SVT:s team Diktaturen rensade bort demonstranterna.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Annons:
LET'S DANCE

TV: Klara för final

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader