Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Prinsessan Madeleine om pojkvännen Jonas Bergström till spanska tidningen Hola: "Han är mitt livs kärlek." Foto: Finn Fons Prinsessan Madeleine om pojkvännen Jonas Bergström till spanska tidningen Hola: "Han är mitt livs kärlek." Foto: Finn Fons

"Jonas är rena lottovinsten"

Annons:
FAKTA

NAMN: Jonas Bergström.
Ålder 29 år.
BOR: I en trea på Östermalm i Stockholm, med prinsessan Madeleine.
UTBILDNING: Gick ut med toppbetyg från Danderyds gymnasium 1999. Tog jur kand-examen vid Stockholms universitet 2006 och gick en termin i ett utbytesprogram vid Queen Mary-universitetet i London.
ARBETAR: Jurist på advokatbyrån Vinge i Stockholm.
BIL: Har ingen, men brukar låna Madeleines Lexus.

Mamma Elisabeth, 64, vd.
Taxerad förvärvsinkomst: 360 200 kronor i fjol.
Pappa Claes, 66, civilingenjör.
Taxerad förvärvsinkomst: 318 300 kronor.
Bror Ted Bergström, 36, projektledare.
Taxerad förvärvsinkomst: 593 200 kronor i fjol.
Bror Peder Bergström, 38, konsul
Taxerad förvärvsinkomst:
513 200 kronor i fjol.

Tidigare artiklar
Läs mer om
Vid sidan av kung Carl Gustaf, 62, är det den här mannen som är kung i familjen: Jonas Bergström, 29.
Kungen och drottning Silvia har tagit honom till sig.
Och han är mycket populär även utanför kungafamiljen.
- Jonas är en mycket trevlig, duktig och ambitiös medarbetare, säger hans chef Hans Wibom på advokatfirman Vinge.
Jonas Bergström, Daniel Westling, 35, och Emma Pernald, 28, är på god väg att gifta in sig i den svenska kungafamiljen.
Och de har redan blivit accepterade.
Jonas Bergström, Madeleines pojkvän sedan 2002, blev snabbt kung Carl Gustafs favorit.
Jonas är charmig, rolig, intelligent, vet hur han ska föra sig – och får ofta kung Carl Gustaf att skratta och må bra.
Kungen brukar till och med krama om sin svärson, vilket inte är många förunnat.

Lik pappa kungen

Det är inte så konstigt att Madeleine föll för Jonas Bergström från Djursholm. Han är väldigt lik pappa kungen när han var i samma ålder.
Och det är inte så konstigt att kung Carl Gustaf gillar Jonas, ty kungen känner igen sig själv i 29-åringen.
Det dröjde inte länge förrän kung Carl Gustaf och drottning Silvia
accepterade prinsessan Madeleines pojkvän.
– Jonas är rena lottovinsten, har drottning
Silvia sagt till vänner.
De var oroliga med tanke på tidigare pojkvänner.
Kungen och Silvia var till exempel inte särskilt förtjusta i prinsessan Madeleines partyliv med tidigare pojkvännen Erik Granath.
När de fick se bilden på pojkvännen som höll sin hand på den unga prinsessans bröst
under en promenad i London, lär kungaparet omedelbart ha ringt till Madeleine.

Debut på innocenceordens bal

Med Jonas Bergström var det helt annorlunda. Han visste hur man skulle föra sig i alla lägen, han var spirituell och naturlig – och framför allt stabil och skandalfri.
Snart fick Jonas, då 24, göra debut i officiella sammanhang som prinsessan Madeleines pojkvän. Det skedde på Innocenceordens bal på Grand Hôtel.
En som redan under gymnasietiden förstod att det skulle gå bra för den sportige Bergström var hans klassföreståndare Ulla Wikander på Danderyds gymnasium.
– Jonas var väldigt sympatisk och mycket, mycket omtyckt av både elever och lärare.
– Han var jätteduktig i skolan. Jag tror inte att han var en plugghäst, men han hade lätt för att lära sig. Jonas var en uppmärksam elev som lyssnade på vad lärarna sa, säger idrottsläraren Ulla Wikander.
Orginalet. Madeleines pappa som ung. Foto: Claes Göran Carlsson Kopian. Madeleines pojkvän Jonas Bergström. Hon gav honom högsta betyg.
– Han var väldigt duktig allroundidrottare och mycket duktig bollspelare. Jonas var en elev som vi lärare gärna vill ha, säger Ulla Wikander.
Hon tillägger:
– Jonas var en rekorderlig kille. Han var ingen som gick bakom alla andra, utan gick gärna i bräschen för andra. Det kommer att gå bra för Jonas: Han är en människa med glimten i ögat och med väldigt mycket charm så att det kan bara gå bra.
Klasskamraten Mathias Erbom, i dag mäklare, säger:
– Jonas var väldigt ordentlig, en reko kille med bra betyg.
Och Jim Fagerlund, som också gick i samma studentklass, säger:
– Jonas gjorde väl inte så mycket väsen av sig, men han var bra i idrott.
Fotbollen har han fortsatt med. Jonas var med och startade korplaget Rara Avis BK, som nu håller till i division VII.
– Jonas har spelat på mittfältet. Han har varit duktig, men den här säsongen har han inte hunnit vara med, säger lagkaptenen Kalle Röstlund.
Jonas Bergström satsar nu hundra procent på jobbet som jurist på advokatfirman Vinge i Stockholm.
– Han ingår i Vinges arbetsgrupp som håller på med transaktionsjuridik. Det är ett komplicerat område, säger hans chef Michael Wigge.
Han berättar att firman har höga krav på sina anställda.
– Vi anställer på kompetens och
personlighet. Jonas uppfyller våra krav.
– Han är social och bra på att hantera de klientrelationer som han har. Som
affärsjurist är det viktigt att kunna kombinera personkännedom med juridisk kompetens, säger Michael Wigge.

”Jonas är mitt livs stora kärlek”

Jonas spexar i skolkatalogen. Hans Wibom på advokatfirman är även han mycket nöjd med Jonas insats.
– Han har många bra egenskaper som krävs när man är affärsjurist. Han är engagerad, påläst och förstår klientens verksamhet, säger han.
Allt talar för att prinsessan Madeleine och Jonas Bergström så småningom
gifter sig.
De bor ihop med jack russell-hunden Zorro, Jonas har köpt en bred och slät Bulgari-ring i vitt guld för 8 700 kronor på NK:s juvelerarsalong till Madeleine – och i en intervju med spanska tidningen Hola har hon själv slagit fast:
– Jonas är mitt livs stora kärlek.
Med prinsessan Madeleine i Marbella 2003. Foto: Scanpix
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

"Bergets drottning föll på obegripligt korkade regler"

THERESE FÄRSJÖ om finalen i "Mästarnas mästare": En värdig vinnare - om än otippad Vad tycker du om finalen i "Mästarnas mästare"? DISKUTERA HÄR!

TV: Här avgör Jörgen finalen

Dramatisk upplösning i "Mästarnas mästare" Se finalens avgörande!

Var det rätt att Jörgen Jönsson vann årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Jörgen Jönsson vann årets "Mästarnas mästare"?

Annons:
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader