Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Ylwa Yngvesson Foto: Ylwa Yngvesson

Johan T Lindwall: Hon måste träda fram och ge familjens version

Annons:
Hon kunde gått vidare.
Men Silvia vägrar ge sig.
Än en gång kämpar drottningen för sin fars heder.
Hon är desperat, sårad, men det här tänker hon vinna.
Det har onekligen varit tuffa år för drottning Silvia.
Är det något som verkligen har tagit på Silvia och tärt hennes krafter är det nazistanklagelserna mot hennes framlidne far Walther Sommerlath.
Det började redan när tidningen Arbetaren plockade fram ett dokument som visade att Silvias pappa Walther Sommerlath blev medlem i nazistpartiet 1934. Familjen var då bosatt i Brasilien.

"Var inte soldat"

Silvia valde att i TV4:s dokumentär "Familjen Bernadotte" för första gången kommentera sin pappas nazikopplingar. Hon erkände att han var medlem, men:
- Han var inte politiskt aktiv. Han var inte soldat, sa Silvia.
Men den förklaringen var svårköpt. Det var därför ingen överraskning när nästa avslöjande kom under hösten 2010:
Walther Sommerlath var inte bara medlem i nazistpartiet. Han tog dessutom över ett företag från en jude i ledet att göra Tyskland ariskt. Dessutom visade sig företaget inte alls tillverka leksaker utan var en del av Hitlers krigsmaskin.
Avslöjandet från TV4 och "Kalla Fakta" skakade om kungahuset och Silvia var nu förtvivlad, sårad och i desperation skrev hon personligen ett brev till kanalens VD Jan Scherman.

"Inte lätt att svälja"

"Ljusets helgon - må hennes ljus vara starkare än alla mörka onda krafter", började Silvia.
Sedan skrev hon öppet om sin förtvivlan över hur hennes pappa hade behandlats:
"Det är inte lätt att svälja att bli likställd med Adolf Eichmann i TV 4:s Kalla Fakta".
Något sådant hade Silvia aldrig tidigare gjort och det visade bara hur desperat hon var över att rentvå sin framlidne pappa Walther Sommerlath.
I normala fall hade Silvia och resten av familjen gått vidare, men drottningen vägrade. Hon var helt inställd på att rentvå sin far.
I det tysta satte Silvia ihop en arbetsgrupp och deras uppgift var att ta fram sanningen om Walther Sommerlath. Den leddes av tidigare riksarkivarien Erik Norberg och knappt ett år efter TV4:s avslöjande kom Silvias egna rapport.

Lär inte räcka

Den visade att hennes far hade bytt till sig fabriken i Berlin mot mark och kaffeodlingar i Brasilien. Drottningen menade att hennes pappa hade hjälpt fabriksägaren och juden Efim Wechsler till ett nytt liv undan Hitlers förföljelse.
Det här var i augusti och där kunde historien ha slutat.
Men i kväll i TV4:s "Kalla Fakta" startar det igen när programmet gör ner Silvias utredning och underkänner den på flera punkter.
När Silvia trodde det var över så börjar allt om igen.
Själv har hon inte kommenterat. Men som av händelse la hovet i måndagskväll ut drottningens undersökning på sin hemsida - reviderad och med tillägg.
Ledsen. Men det lär inte räcka.

Träd fram, Silvia

Det enda som nu hjälper är öppenhet.
Det Silvia ska göra är att träda fram och ge sin och familjens version - en gång för alla.
Efter det kan Silvia gå vidare. Då har hon i alla fall gjort allt i sin makt.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

LIVE: Vem segrar - Molly eller Anton?

JUST NU: Följ dansfesten på Expressen.se Vi rapporterar direkt från studion.

Expressens läsare har fått säga sitt om "Let's dance"-finalisterna Kolla här!

Fotbollsspelaren drar nytta av sin bak i finalen "Jag får skaka den lite extra."

MALIN COLLIN: "Kändisungarna" dansade bäst - därför är de här Läs krönikan.

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Molly Nutley får eld på kvällens show Men Anton Hyséns danslyft är i fara.

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader