Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Jan-Erik Berggren: Den här chansen måste Saab ta

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
Saab - glöm alla oförrätter och alla trätor med Opel och Fiat.
Ta chansen att bli en del av Sergio Marchionnes nya stora bilkoncern.
Jag tror att det är ett bättre spår än Kina - i alla fall i dag.
Redan när bilkrisen i Europa briserade försökte jag att lansera ett Opel-spår. För även om många i Trollhättan ryser när de ser en Opel så finns det redan väl upptrampade stigar och väl inarbetade rutiner för att det ska fungera.
För att inte tala om att det är GM Europa som äger de verktyg som ska tillverka nya Saab 9-5.
Inget är givet i bilvärlden idag. Så att Sergio Marchionnes jättekoncern med Chrysler, Fiat, Opel och Saab tillsammans är ingen given succé. Men å andra sidan - vad är det i dag?
Marchionne var först av alla med att prata om samgåenden och nya koncerner. Redan för ett år sedan sa Marchionne att det kommer att finnas fem, sex stora biltillverkare kvar när allt är över.

Få trodde då att det var Marchionne själv som skulle ta tag i sopkvasten och samla ihop resterna av Chrysler och General Motors.
Marchionne har flirtat med franska tillverkare också men klarar han att rädda Chrysler och samtidigt investera i GM Europa har han händerna fulla.
Bilparken är inte helt kompatibel. Opel och Saab har haft svårt att samsas bara de och kasta sen in Chrysler och en mellanklass-Fiat och en Alfa Romeo-crossover också så blir det såklart kannibalism.
Men kan Volkswagen rymma Seat, VW, Audi och Skoda så kan förstås Marchionne få ihop ett smakfullt modellprogram.
Saab kan i den ekvationen få en roll liknande Audis. En mycket svår uppgift och då blir det upp till bevis för teknikerna i Trollhättan.
Vill Marchionne också ha Volvo? Nej, knappast. Där tror jag fortfarande på kinesiska Chang'an - alltså att Ford på det viset behåller Volvo inom familjen.

Vi avslöjade i förra veckan att GM inte vill sälja Saab till Kina, och att GM inte vill ha Saab som en framtida konkurrent. Det problemet kvarstår även vid en Fiat-lösning.
Därför tror jag heller inte att Marchionne kommer att agera förrän GM tvingas in i en rekonstruktion och där sälja av sina problemmärken, Opel/Vauxhall och Saab. Så agerade Marchionne i Chrysler-affären och så kommer han troligen att agera när det handlar om tillgångar från General Motors.
Kinesiska Geely är enligt min källa inom GM Europa mycket intresserade av att köpa Saab. Och bli inte förvånade om Geely eller någon annan kinesisk tillverkare också dyker upp vid sidan om Marchionne. För ska en framtida bilkoncern överleva på sikt så måste det finnas starka band österut.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
EXTRA
SPORT
MODEBLOGGEN
Annons:
NÖJE
SPORT
HÄLSA
MODE
ALLT OM BILAR
MODE
SANKTAN
Kultur
HÄLSA
MODE
HÄLSA
HÄLSA
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
MODE
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
EXTRA
SPELA SPEL
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader