Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Düsing Jan Foto: Düsing Jan

Jan Emanuel: "Detta är ett missförstånd"

Annons:
Läs också
Läs mer om
Prata inte med medierna. Så löd rådet från partiet. Men nu bryter Socialdemokraten Jan Emanuel Johansson tystnaden om behandlingshemmen, miljonaffärerna och mediedrevet. Expressen träffade honom på en bensinmack i hemstaden Norrtälje.
- Det känns som allt jag byggt upp raseras bara för en lägenhetsannons, säger Jan Emanuel.
På onsdag tillträder Jan Emanuel Johansson sin riksdagsplats, men det har redan hunnit blåsa ordentligt kring "Robinson"-vinnaren, S-politikern och vårdföretagaren. Han har försökt hyra ut sin tvåa på Södermalm i Stockholm för 40 000 i
månaden, ett hus på Gotland för 35 000 i veckan, och nu senast har hans vårdverksamhet blivit föremål för granskning.

Hållit låg profil

Jan Emanuel själv har hållit en låg profil under hela stormen, och bara vid något enstaka tillfälle kommenterat händelserna på sin blogg.
"Jag ångrar den där förbannade annonsen så det skär i kroppen", skrev han om lägenhetsannonsen i förrgår.
Men tystnaden har inte bara varit hans eget val. Från partiets sida har man givit honom rådet att inte prata med medierna.
- Jag hade gärna gått ut för länge sedan, men det finns en mediestrategi om att jag ska vara tyst, säger han till Expressen.
Nu avviker Jan Emanuel från partiets strategi och bryter tystnaden. Vi träffar honom på en bensinmack i Norrtälje, för att få svar på alla frågor.
Först av allt, lägenhetsannonsen. Hur tänkte du?
- Det var ju det jag inte gjorde. Därför gjorde jag något så omdömeslös och korkat, något jag skäms för.
Länsstyrelsen har riktat kritik mot hemmet i Norrtälje, bland annat mot personalens kompetens och brister i vården. Kommentar?
- Eventuella anmärkningar som de kan ha haft vid sina tillsyner har omedelbart åtgärdats och alltid godkänts av myndigheten. I detta fall åtgärdades bristerna i oktober 2004. Nu finns det inga kvarstående brister och verksamheten uppfyller länsstyrelsens krav.
Ungdomarna på hemmet fick skriva på ett kontrakt som gav personalen rätt att använda våld. Är det bra vårdmetoder?
- Detta är ett missförstånd. Kontraktet syftade till att undvika konflikter, särskilt vid väckning. Det formulär som ni åsyftar har korrigerats enligt länsstyrelsens önskemål.
En före detta anställd på hemmet på Gotland slutade efter två månader på grund av missförhållanden. Vad säger det om arbetsplatsen?
- Jag är minoritetsägare i det bolaget, och verksamhetschefen har lämnat alla uppgifter till länsstyrelsen. Av respekt för henne vill jag inte kommentera varför hon slutade.
(I verksamhetschefens svar till Länsstyrelsen säger han att hon inte kunde hantera det administrativa arbetet, hade svårt med de långa arbetsdagarna och hamnade i konflikter med ungdomarna, red anm)
Personalen har blivit anklagad för att dricka alkohol på arbetstid. Är det en trygg miljö för utsatta ungdomar?
- Det är helt absurt, och stämmer absolut inte. Jag har kollat med verksamhetschefen, som intygar att det inte är sant.
Hur kan du göra 10 miljoner i vinst, och ta ut en miljon som aktieutdelning, på en "non profit"-verksamhet?
- Det har jag gjort efter att jag slutade i riksdagen. När jag satt där tog jag inte ut ett öre i aktieutdelning, vilket är vad "non profit" syftar på. Men tyvärr har den texten hängt kvar på hemsidan, trots att vi för två år sedan bad webleverantören att ta bort den, vilket han också har bekräftat i Expressen.
Hur mår du i dag?
- Jag har sovit väldigt lite och mår dåligt både psykiskt och fysiskt. Det känns som allt jag byggt upp raseras bara för en lägenhetsannons. Varför kan ingen skriva om att jag räddat livet på ungdomar och sparat miljoner i skattepengar åt kommunerna med min verksamhet?
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: Han spräckte byxorna på scen

David Lindgren ny favorit Byxorna sprack i grenen under framträdandet.

Ulrik Munther glad: "Göteborgare är som vi vet det skönaste folkslaget."

BILDEXTRA! Allt från kvällens genrep Artisterna redo för den andra deltävlingen.

Så går det i andra deltävlingen Expressens Anders Nunstedt guidar dig.

Sång OCH dans ställer till det Hemlig dansträning ska rädda Gina Dirawi.

Tjuvlyssna på veckans bidrag

Nyfiken på artisterna i helgens tävling? Här får du en försmak. Klicka här!

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
NÖJE
SPORT
EXTRA
Annons:
FEATURE
EXTRA
SPORT
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader