Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Arne Lapidus Foto: Arne Lapidus

"Jag tänker på de många döda och skadade"

Annons:
Läs mer om
ISTANBUL. Carl Bildt tog emot de släppta svenska Gaza-aktivisterna på Istanbuls flygplats i natt.
De berättade för utrikesministern om skräckdygnen på de angripna båtarna och i fängelset.
- Jag är glad över att vara fri men jag tänker på de många döda och skadade, säger Kimberly Soto Aguayo.
Tre turkiska plan landade i natt med 600 aktivister, bland dem sju svenskar, som suttit inspärrade i israeliska fängelser. De togs till fånga under Israels blodiga aktion mot hjälpkonvojen till Gaza i måndags.
- Jag blev riktigt rädd när de började skjuta. Jag trodde aldrig de skulle använda skarp ammunition. Jag såg människor som var skadade i huvudet, i benen, berättar Edda Manga som var ombord på fartyget ”Mavi Marmara” där nio människor dödades.
-Vi blev illa behandlade under transporten till hamnen i Ashdod och i fängelset. Det går fort utför när man berövas sina mänskliga rättigheter.
- När jag kom in i det turkiska planet sa en vänlig människa hej och välkommen. Det var de första vänliga orden på flera dagar så jag började gråta, säger hon.

"Fruktansvärt rädd"

Carl Bildt berättar för de frigivna om alla internationella fördömanden av Israels aktion. Och han understryker att han är emot blockaden av Gaza.
- Så nästa gång kommer du att skicka militärt skydd till konvojen, säger Edda Manga.
Bildt avvisar skrattande förslaget.
- Jag blev fruktansvärt rädd när israelerna kom. Jag såg när militärbåtarna åkte mot ”Marmara”. Jag stod och filmade tills de började skjuta också mot oss, säger Kimberly Soto Aguayo.
- I fängelset fick vi inte våra lagliga rättighter. Vi fick inte ringa, inte tala med advokat på 24 timmar, säger hon.
De ville tvinga oss att skriva på ett papper om att vi hade brutit mot israelisk lag, att vi hade kommit in i landet illegalt. Vi vägrade men sedan förklarade min advokat att underskriften inte betydde nåt, så jag skrev på för att få komma hem.

Mycket uppföljning

Svenska diplomater hjälpte de frigivna med praktiska detaljer som nya pass och flygbiljetter hem.
Bildt uppmanar dem att göra listor på sitt bagage eftersom alla de hundratals aktivisternas bagage kom med ett tidigare plan. Och allt låg hullerombuller, säger han.
- Jag är glad att alla nu har kommit ut. Jag utgår från att alla har gjort det. Därmed är det akuta skedet avslutat, säger Bildt.
- Sedan återstår väldigt mycket uppföljning att göra. Det krävs en utredning av vad som har hänt. Och så har vi de politiska aspekterna. Vi måste hjälpa Israel att komma upp ur det hål man faller allt djupare i.
Tusentals människor har samlats på Atatürk-flygplatsen för att hylla de hemvändande 600 aktivisterna. De ropar slagord mot Israel och lyssnar till politiska tal. Turkiets vice premiärminister Bülent Arinc talar till massan.
- De ställdes inför barbarism och förtryck men återkom med stolthet, säger han om de hemvändande aktivisterna.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

Anton och Molly till final i Let's Dance

Tre danspar har blivit två I kvällens semifinal åkte Marcus Schenkenberg ut.

BILDEXTRA! Allt från semifinalen i årets "Let's dance" Läs liverapporten här!

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Annons:

Här är Loreens sista repetition

Finslipar in i det sista Se hela uppträdandet från Crystal Hall i Baku.

Här grips de i Baku inför SVT:s team Diktaturen rensade bort demonstranterna.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Här är bidragen som gick vidare från semifinal 2

Samtliga 26 länder är spikade inför lördagens Eurovisionfinal Se vilka här!

Kändiseliten hyllar Loreen på Twitter

Lovorden haglar över sångerskan "Loreen åh så fint", skriver Eva Dahlgren.

Mark Levengood sågar Eurovisionprogramledarna Twittrar ut sitt missnöje.

Loreen tippar på bidrag som kan segra i ESC-finalen Om hon inte själv vinner.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader