Muhamed Kemal Abed är en medelålders gråsprängd man iförd jeans och tröja som erbjuder oss kaffe. Han har nyligen slagit sig ner i Sydsverige med sin familj. Han vill egentligen inte prata om sina tidigare uppdrag.
- Jag har aldrig gjort någonting för att skada någon. Inte ens en fågel, säger Abed till Expressen
Kemiingenjör under Saddam
CIVILA OFFER. Den 16 mars 1988 genomfördes en attack på Saddam Husseins order på den kurdiska staden Halabja i norra Irak. Staden anfölls med giftgas och över 5 000 människor miste livet. De flesta av dem var civila kvinnor och barn. Foto: Ozturk Xyz/Sipa/ScanpixMen för migrationsdomstolen har han berättat om sin bakgrund som kemiingenjör under Saddam Husseins regim.
Han har också redogjort för att han var generalmajor och medlem i Saddams styrande Baathparti.
Enligt domen har Muhamed Kemal Abed arbetat med att ta fram kärnvapen samt biologiska och kemiska vapen.
Han uppges ha skrivit en bok där han framhållit Saddam Husseins kloka ledarskap. Medförfattarna ska ha dödats.
Saddam. Migrationsdomstolen tror på hans uppgifter och slår bland annat fast att de "finner heller inga skäl att ifrågasätta att han representerat och försvarat Saddam Husseins regim i FN-ledda internationella sammanhang".
Vidare ur domen:
"Oavsett vilka konkreta arbetsuppgifter Muhamed Kemal Abed haft i egenskap av kemiingenjör bedömer migrationsdomstolen att den hotbild som han gör gällande föreligger mot honom måste bedömas med utgångpunkt i hans politiska ställningstagande".
Muhamed Kemal Abed berättar också att han erbjudits asyl i USA, men avböjt eftersom han såg det som otänkbart att bo i ett land som "ockuperat och fördärvat Irak".
Istället vill Saddam-anhängaren bo i Sverige.
Hotbilden bedöms som stor
Migrationsdomstolen har gett honom uppehållstillstånd eftersom hotbilden mot honom i Irak bedömts som stor.
Migrationsverket menade tidigare tvärtom, att hotbilden inte var tillräcklig, och beslutade då om utvisning. Men Abed överklagade.
I domstolen ville rådmannen Claes Lindblom följa migrationsverkets beslut om avslag, men han röstades ned av nämndemännen. Därför får Abed stanna.
- Jag trodde på hans uppgifter men menade att det inte räcker för att det ska finnas en hotbild, säger Lindblom.
Vägrar ge förklaring
Två gånger har Expressen konfronterat Muhamed Kemal Abed med migrationsdomstolens dokument. Han har bemött oss vänligt, men vägrat ge några närmare förklaringar.
- Jag kan inte bekräfta eller dementera något. Jag har sagt allt jag har att säga till domstolen och den svenska regeringen.
- De vet vilka arbetsuppgifter jag har haft, säger Abed till Expressen.
Han tycker det är konstigt att migrationsdomstolens dom är offentlig och är fåordig i sina kommentarer.
- Jag kan inget säga. Situationen är känslig .
Hur länge Muhamed Kemal Abed arbetat med vapenframställning åt Saddam vill han inte säga .
Gasen dödar än i dag
Så sent som i fjol kom rapporter om nya dödsfall efter den omtalade giftaattacken i Halabja i norra Irak som skedde den 16 mars 1988 på order av Saddam Hussein. Över 5000 människor miste livet, de flesta av dem var civila kvinnor och barn. Men fortfarande är marken i området så förgiftad att den som kommer i kontakt med den riskerar att dö.
Attacken var en hämnd mot kurderna som anklagades för att stå på Irans sida i Iran-Irakkriget. Giftattacken utfördes med gas och efteråt rapporterades det om att dödssiffrorna sannolikt blivit ännu större om inte vinden blåst åt ett annat håll än flyktingströmmarna med människor som flydde för sina liv.
Under Iran-Irakkrigets slut beräknas över 180000 kurder ha mist livet i olika utrensningar som beordrats av Saddam Hussein.
"Det är inte första gången"
Bashar Jalal, 40, från Göteborg, flydde Saddam Husseins regim som barn.
Det var efter det att Saddam Husseins män dödat hans morfar.
- Det är inte första gången som någon har fått asyl som har samarbetat med regimen i Irak. Man blir inte bara arg, utan man frågar sig verkligen på vilka grunder någon får ett uppehållstillstånd.
- Det måste finnas de som bättre behöver det än någon som stöttat Irak-regimen på det här sättet, säger Bashar Jalal.