Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Storlek på text:
Skriv ut text
Vallokalerna har öppnat i Israel. Foto: AP Vallokalerna har öppnat i Israel. Foto: AP

Israel röstar i dag

Annons:
Läs också
Läs mer om
Israel röstar i dag i ett val som domineras av oron i Gazaremsan och andra säkerhetsfrågor. Högerpartiet Likud väntas vinna flest röster, men kampen mot mittenpartiet Kadima ser ut att bli jämn.
Klockan sju lokal tid (sex svensk tid) slog drygt 9 200 vallokaler upp sina portar för de drygt fem miljoner väljarna i Israel och bosättningar på den ockuperade Västbanken.
Vallokalerna stänger klockan 22 (21 svensk tid), och då väntas omgående vallokalsundersökningar presenteras av Israels större tv-kanaler. De brukar ge en god fingervisning om resultatet.
Opinionsmätningar före valet – de sista publicerades i fredags – har pekat på seger för Benjamin Netanyahus Likudparti, som spås få cirka 26 av knessets 120 platser. Kadima ligger strax efter, på omkring 23 mandat, men har knappat in.

Fredsprocessen

Valets uppstickare är extremhögerpartiet Yisrael Beitenu, särskilt starkt bland invandrare från forna Sovjetunionen, som väntas bli tredje största parti med cirka 19 mandat.
Vem som vinner valet får betydelse för fredsprocessen med palestinierna.
Netanyahu är kritisk till fredsprocessen och stark motståndare till delning av Jerusalem och andra territoriella eftergifter från Israels sida.
Kadimas ledare Tzipi Livni däremot har varit Israels chefsförhandlare med palestinierna – alltså Palestinska myndigheten på Västbanken, inte Hamas i Gaza – de senaste åren.

Ingen fredsduva

Inte heller Livni är någon fredsduva, som utrikesminister deltog hon i planeringen av Israels krig i Gazaremsan som kostade över 1 300 palestinier och 13 israeler livet.
Något slutligt fredsavtal mellan Israel och palestinierna är inte aktuellt inom en nära framtid, oavsett vem som blir premiärminister. Efter de senaste årens våld är Israel mer inriktat på att hantera än att lösa konflikten.
Val i Israel brukar följas av svåra regeringsbildningar, och detta blir knappast något undantag.
Särskilt Livni tros få svårt att samla en fungerande koalition, men även Netanyahu lär få problem med att balansera hårdfört sekulära Yisrael Beitenu med ultraortodoxa Shas.
Valdeltagandet, bara 63,5 procent i förra valet 2006, väntas bli lågt även denna gång.

Tomas Härenstam
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
BIRROS BORD
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
EXTRA
Annons:
SPORT
NÖJE
EXTRA
Annons:
SPORT
FEATURE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
KULTUR
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader