Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
MINST 500 HAR GRIPITS. Nu slår regimen i Iran tillbaka mot demonstranterna. "Vi varnar dem som försöker störa den inre säkerheten", säger en åklagare. Foto: Getty Images MINST 500 HAR GRIPITS. Nu slår regimen i Iran tillbaka mot demonstranterna. "Vi varnar dem som försöker störa den inre säkerheten", säger en åklagare. Foto: Getty Images

Iranska myndigheterna hotar med avrättning

Annons:
Läs mer om
NEW YORK. Regimen i Iran slår tillbaka. Minst 500 demonstranter ska ha gripits, och 32 kan ha dödats. Nu hotar de iranska myndigheterna med avrättning.
- Vi varnar dem som försöker störa den inre säkerheten, säger åklagaren Mohammad Reza Habibi till Reuters.
Ändå väntas nya massprotester i dag.
Demonstranterna samlades på torget Haft-e-Tir i centrala Teheran i går. En av gatorna som leder till torget var proppfull med människor i flera kilometer. Många var klädda i svart och hade armband och hårband i den gröna färg som Mousavi hade under valkampanjen mot president Mahmoud Ahmadinejad.

Hundratals greps

De flesta höll sig tysta, rapporterar ögonvittnen enligt nyhetsbyrån Reuters. Men på taken till många hus stod människor och skrek "död åt diktatorn, död åt diktatorn", enligt en källa inne i Teheran som ABC News har haft kontakt med. Protesterna begränsades inte till huvudstaden.
Amnesty International lämnade i går kväll rapporter om protester på flera platser i Iran. Tårgas användes mot studenter i ett universitetsbibliotek i staden Shiraz i södra Iran.
Säkerhetsstyrkor misshandlade studenter och grep omkring 100. En demonstration med 3 000 deltagare i staden Oroumiye i nordvästra Iran slogs ned brutalt. Minst två dog och hundratals greps.
I staden Babol i norra Iran omringades universitetet av beväpnad milis. Association of Human Rights i Iran uppger att 32 demonstranter hittills har dödats. Enligt brittiska The Guardian har minst 500 regimkritiker, intellektuella och journalister gripits. Enligt flera oberoende rapporter, återgivna av BBC News, har den frivilliga milisen basiji gjort nattliga razzior på universitet runt om i Iran, letat genom sovsalar, misshandlat och arresterat studenter.
I dag väntas demonstrationerna fortsätta. Oppositionsledaren Mir Hosein Mousavi uppmanar till nya, fredliga massprotester, både för att sörja de döda och protestera mot valresultatet.

En vändpunkt i historien

- Jag är helt övertygad om att vi bevittnar en vändpunkt i den islamska republiken Irans historia, säger Hamid Davashi, professor i iranska studier på Columbiauniversitetet i New York, till CNN.
Samtidigt varnas folket:
- Vi varnar de få element som kontrolleras av utlänningar, som försöker störa den inre säkerheten genom att uppvigla personer att förstöra och begå mordbrand att det islamska straffet för det sättet att förklara krig mot Gud är avrättning, säger Mohammad Reza Habibi åklagare i provinsen Isfahan, till nyhetsbyrån Reuters.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

Anton och Molly till final i Let's Dance

Tre danspar har blivit två I kvällens semifinal åkte Marcus Schenkenberg ut.

BILDEXTRA! Allt från semifinalen i årets "Let's dance" Läs liverapporten här!

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Annons:

Här är Loreens sista repetition

Finslipar in i det sista Se hela uppträdandet från Crystal Hall i Baku.

Här grips de i Baku inför SVT:s team Diktaturen rensade bort demonstranterna.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Här är bidragen som gick vidare från semifinal 2

Samtliga 26 länder är spikade inför lördagens Eurovisionfinal Se vilka här!

Kändiseliten hyllar Loreen på Twitter

Lovorden haglar över sångerskan "Loreen åh så fint", skriver Eva Dahlgren.

Mark Levengood sågar Eurovisionprogramledarna Twittrar ut sitt missnöje.

Loreen tippar på bidrag som kan segra i ESC-finalen Om hon inte själv vinner.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader