Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

Invånarna försöker fly Gaza

Annons:
Läs mer om
Många människor har dödats i striderna i Gazaremsan. En norsk läkare som arbetar där beskriver läget som det värsta han sett.
Desperata människor försökte fly undan den israeliska markoffensiven eller lämna Gazaremsan.
- Det blir svårare och svårare för varje timma. Det finns ingen säkerhet här. Vi vill ut, säger Fadia Aiad, född i Sverige men som bott i Gazaremsan i elva år, till TT.
Familjen, med fem barn, hoppas på att få tillstånd från Israel att lämna Gaza.
- Det är jättejobbigt, barnen är oroliga och skrämda, de sover inte på natten.
Omkring hälften av de cirka 20 svenskar som är i Gaza har hört av sig till generalkonsulatet i Jerusalem och bett om hjälp att få lämna området snarast.
Cirka tre kilometer söder om Gaza stad rapporteras familjer fly från de framryckande israeliska soldaterna i bilar och till fots.
Runt om Gazaremsan dånade explosioner och bränder på söndagen. Tunga strider rapporterades bland annat i och omkring flyktinglägret Jabaliyya. Minst ett 20-tal palestinier ska ha dött i sammandrabbningar med israeliska soldater och efter flygattacker under söndagen, enligt sjukhuskällor inne i Gaza.

"Ta tid"

Hamas hävdar att de dödat många israeliska soldater och tillfångatagit två. Enligt Israel har inga soldater tillfångatagits.
- Vad vi vet är det helt felaktigt, säger militärtalesmannen kapten Benjamin Rutland till TT.
Han uppger att markoffensiven hittills går enligt de uppgjorda planerna.
Ändå fortsätter raketattackerna mot södra Israel?
- Ja, visst. Vi är inte ens 24 timmar in i markoperationen. Det här kommer att ta tid, svarar Rutland.

Inte återockupera

En israelisk soldat har bekräftats som stupad, och ett 30-tal som skadade sedan markoffensiven inleddes på lördagskvällen.
Israel har inte för avsikt att återockupera Gazaremsan, sade regeringssekreteraren Ovid Yehezkel efter ett kabinettsmöte på söndagen.
- Operationen syftar enbart till att uppnå målen som kabinettet har satt.
USA vägrade på söndagen ställa sig bakom ett libyskt förslag till resolution i FN:s säkerhetsråd. Amerikanske FN-diplomaten Alejandro Wolff sade efter mötet:
- Israels rätt till självförsvar är inte förhandlingsbar.

"Absolut värsta"

Norske narkosläkaren Mads Gilbert arbetar på det största sjukhuset i Gaza för hjälporganet Norwac, som stammar ur norska solidaritetsrörelsen med Palestina.
Gilbert berättar i Sveriges Radios program Godmorgon Världen att han tidigare arbetat i krishärdar som Beirut och Afghanistan.
- Det här är det absolut värsta jag har varit med om... speciellt som civilbefolkningen inte har någon chans att komma undan. Den är fast i ett järngrepp av den israeliska ockupationsmakten och kan inte ta sig någonstans.
Egypten uppmanar till att upprätta humanitära korridorer i Gaza för att mat och medicin ska kunna föras in i krigsområdet. Egyptiske utrikesministern Ahmed Abul Gheit skickade på söndagen ett brev till FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon och säkerhetsrådets fem permanenta medlemmar med uppmaningen.

Av Tomas Bengtsson/TT
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Smällen för England - stjärnan missar EM

Chelseabacken Gary Cahill har dubbla frakturer på käken Ny tung skadesmäll.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Ferdinand ratas igen - då rasar han på Twitter

Liverpool-doldis ersätter Gary Cahill Rio Ferdinand nobbad: "På vilka grunder???"

"Att City-stjärnan inte tas ut är ett skämt"

HEINIUS: Efter alla skador borde Hodgson svälja sin stolhet och tänka om.

Annons:
CECILIA HAGEN MÖTER
BIG BROTHER

Finalisterna fruktar utsidans reaktioner

I kväll avgörs årets "Big brother" - finalisterna oroliga över hur de ska tas emot "Det ska bli jätteläskigt. Jag är rädd att folk är negativt inställda", säger Hanna.

Vem vill du ska vinna årets "Big brother"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem vill du ska vinna årets "Big brother"?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader