Nu agerar den svenska åklagarmyndigheten med kraft efter Expressens avslöjanden om mutskandaler i Ikea Ryssland.
- Jag ska nu kontakta ryska åklagarmyndigheter för att bistå dem vid deras förundersökning av Ikea, och eventuellt även öppna en svensk utredning av Ikea, säger överåklagare Gunnar Stetler, chef för riksenheten mot korruption.
Här är förstasidan på en powerpoint-presentation som ingår i en hemlig uttredning som Ikea har beställt av konsultföretaget Diligence. Expressen har tillgång till den 17 sidor långa presentationen som visar hur Ikea kan göra för att låta kriminalisera sin motpart ISM/Novolecs ägare som kräver Ikea på sju miljarder kronor för obetalda fakturor.
Expressen avslöjade igår att Ikeas högsta ledning i holländska Leiden har givit det brittiska konsultföretaget Diligence i uppdrag att bland annat kartlägga ryska domare.
IKEA. Ingvar Kamprads livsverk granskas både i Ryssland och Sverige. Foto: Gunilla SikströmI hemliga rapporter till Ikea redovisas om ryska domare är påverkbara i domstolstvister där det ryska företaget ISM/Novolec kräver Ikea på sju miljarder kronor.
Ikea informeras
I rapporterna ingår även en powerpoint-presentation som med e-brev har skickats till Ikea från Diligence. Där informeras Ikea om hur de kan göra för att - mot en avgift - låta kriminalisera ISM:s ägare och på så vis öka Ikeas chanser att vinna rättstvisten.
Förundersökning inledd
Gunnar Stetler vill ännu inte uttala sig om Ikeas utredning av ISM och de ryska domarna, men säger generellt:
- Även om ett brott är begånget utomlands, kan det ändå anses vara begånget i Sverige. Till exempel om planeringen har gjorts på svenskt territorium och man har skickat brev härifrån, säger Gunnar Stetler.
- Man kan också dömas enligt svensk lag om brottet har gjorts av svenska medborgare utomlands och det är fråga om dubbel straffbarhet.
Kan det bli aktuellt när det gäller korruptionsmisstankar mot svensk Ikeapersonal stationerad utomlands?
- Jag konstaterar att Expressens artiklar är av den arten att det finns anledning för mig att agera, säger överåklagare Stetler.
Förra veckan inledde ryska åklagarmyndigheter en förundersökning av Ikeas misstänkta korruptionsaffärer vid Ikeas två köpcenter i St. Petersburg, som Expressen avslöjade i februari.