Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
I dag ställs Sveriges överbefälhavare Sverker Göranson mot väggen av riksdagen som kräver konkreta svar på tre centrala frågor. Foto: Jan Düsing I dag ställs Sveriges överbefälhavare Sverker Göranson mot väggen av riksdagen som kräver konkreta svar på tre centrala frågor. Foto: Jan Düsing

I dag ställs ÖB mot väggen - måste svara på tre frågor

Annons:
FAKTA

Försvarsutskottet som samlas i dag:


HÅKAN JUHOLT, S, ORDFÖRANDE: ”Jag är ju ny som utskottsordförande, men jag har uppfattat att de ledamöter som
suttit tidigare inte är nöjda med den information som har lämnats.”
PETER RÅDBERG, MP: ”Det har varit 30 skjutningar den senaste månaden och vi har inte fått någon information. Vi vill ha mer kontinuerlig information, för det är ju vi som fattar besluten om pengar och om att skicka soldater.”
EVA SONIDSSON S: ”Det jag vill veta av ÖB i dag är vad som händer, varför det är så många tillbud där nere. Varför så mycket på så kort tid? Är man inne i farligare områden nu?”
MIKAEL OSCARSSON, KD: ”Försvarsmakten borde vara mer transparent gällande händelseutvecklingen än vad som hittills varit fallet. Det är därför vi kallar ÖB till utskottet. Vi i utskottet måste få all
information om utvecklingen.”
ALLAN WIDMAN, FP: ”Jag är nöjd med informationen från försvarsmakten som haft beredskap att informera. Varje gång försvarsutskottet har begärt information
har försvarsmakten ställt upp.”
CECILIA WIDEGREN, M: ”Utskottet har en löpande kommunikation med försvarsmakten. Sedan har ju ledamöterna ett eget ansvar
att söka information innan man ropar högt.”
ÅSA LINDESTAM, S: ”Jag vill veta vad som hänt, hur det gått till, och vad som hade kunnat göras för att undvika det tragiska som nu hänt. Det är otroligt jobbigt att få den här informationen genom media i stället för av ÖB.”
PETER JEPPSSON, S: ”Försvarsmakten har ett ansvar att informera, men för egen del har jag haft en god bild av utvecklingen genom rapporter och egna kontakter inom försvarsmakten.”
ANNA-LENA SÖRENSON, S: ”Flera frågor är viktiga. Dels vår förmåga att fullgöra insatserna utomlands. Hur klarar samhället sin sårbarhet med våra frivilliginsatser. Den stora frågan om materialanskaffningen.”
TORBJÖRN BJÖRLUND, V: ”Hur läget är och vad truppen gör för nytta i Afghanistan. Hur tar man det med dödsfallet, om det kommer att påverka verksamheten. Vad gör man för att förhindra att det händer igen?”
ANNICKA ENGBLOM, M: ”Det viktigaste att få svar på är säkerhetsläget, utvecklingen, hur samarbetet går med de andra nationerna och vad vi kan göra ytterligare.”
ANDERS HANSSON, M: ”Om det är någonting som saknas, som vi kan göra ännu bättre och om han anser att han kan lösa uppgiften på bästa möjliga sätt med bästa möjliga säkerhet för soldaterna vi har skickat dit.”

SÅ GÅR UTFRÅGNINGEN TILL – STEG FÖR STEG


1. Exakt 11.00 inleds sammanträdet med försvarsutskottet och utrikesutskottet gemensamt.
2. Mitt emot ledamöterna, 17 ordinarie från varje utskott, sitter ÖB
Sverker Göranson.
3. Mötet beräknas pågå i minst en timme och genomförs i försvarsutskottets sammanträdessal på femte våningen i östra delen av riksdagshuset.
4. Det leds av försvarsutskottets nye ordförande Håkan Juholt (S)
vilken är den riksdagsman som begärt att ÖB ska komma till riksdagen.
5. Den 4 november lämnar regeringen en ny proposition om insatsen i Afghanistan där man begär att riksdagen förlänger styrkans mandat.
6. De rödgröna kräver en strategi för tillbkadragandet av trupperna.
7. Även SD, som är vågmästare, vill ta hem truppen. Men det är mycket oklart i dag hur SD kommer att rösta.
8. Runt 23–24 november debatteras Afghanistanfrågan i kammaren.
9. Riksdagen tar beslut i slutet av november eller början av december.

Läs mer om
I dag ställs Sveriges överbefälhavare Sverker Göranson mot väggen av riksdagen som kräver konkreta svar på tre centrala frågor:
I vilken grad fungerar strategin för de svenska trupperna i Afghanistan?
Varför har så många svenska soldater på kort tid dödats eller skadats?
Kommer riskerna att fortsätta öka för de drygt 500 svenska soldaterna?
Ledamöter från samtliga riksdagspartier är bekymrade över den senaste tidens utveckling med skador och dödsfall.
Det är försvarsutskottets nye ordförande Håkan Juholt (S) som kallat ÖB Sverker Göranson till en unikt möte där han kommer att avkrävas rapport om läget från både försvarutskottets och utrikesutskottets ledamöter samtidigt.
Mötet startar 11.00 i dag och genomförs i försvarsutskottets lokaler i riksdagshuset.
En enda punkt finns på dagordningen: läget i Afghanistan.
Håkan Juholt sa till Expressen i går kväll:
- I riksdagen ska det bara finns utropstecken och inga frågetecken när det gäller så här allvarliga saker som vår insats i Afghanistan.

"Inte nöjda"

- Därför tycker jag det är viktigt att överbefälhavaren kommer hit och ger all den information som går att få.
- Jag är ju ny som utskottsordförande, men jag har uppfattat att de ledamöter som suttit tidigare inte är nöjda med den information som har lämnats.
För drygt en vecka sedan avslöjade Svenska Dagbladets reporter Mikael Holmström att svensk trupp ett stort antal gånger hade hamnat i strid och därför tvingats tillkalla amerikanskt flygstöd - utan att försvarsmakten informerat den svenska allmänheten och riksdagen om dessa dramatiska uppgifter.

"Vill ha svar i dag"

Detta orsakade förvåning och irritation i både försvarsdepartementet och riksdagen.
Urban Ahlin (S), vice ordförande för utrikesutskottet:
- Jag baserar hela mitt stöd till insatsen på att vi är där för att hjälpa den afghanska armén att ta över säkerheten själva. Går utvecklingen åt rätt håll? Det vill jag ha svar på i dag.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Anton Hysén: "Det borde alla avguda..."

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader