Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Perfekt helgläsning. Maria Grahn, 32, med dottern Signe, läser i Stadsparken i Skellefteå. Hon är en av de som uppskattar Expressen på lördag. " Man har mer tid att sätta sig och läsa i lugn och ro. Och springer jag på stan i affärer så är det sambon som köper Expressen medan han väntar på mig. Foto: Christian Örnberg Perfekt helgläsning. Maria Grahn, 32, med dottern Signe, läser i Stadsparken i Skellefteå. Hon är en av de som uppskattar Expressen på lördag. " Man har mer tid att sätta sig och läsa i lugn och ro. Och springer jag på stan i affärer så är det sambon som köper Expressen medan han väntar på mig. Foto: Christian Örnberg

I dag är Expressen populärast i Sverige

Annons:
FAKTA

Varför tror du att Expressen får fler läsare?


Helena Giertta, chefredatör Journalisten
Helena Giertta, chef-redaktör Journalisten:
- En bidragande orsak är att
Expressen har vänt sig väldigt öppet till sina läsare med de fel som man har gjort. Både på webben i tidningen.
- Jag tror att det öppna förhållningssättet till läsarna kommer att löna sig i framtiden.

Viggo Cavling, chef-redaktör Resumé:

- Thomas Mattsson har imponerat med en bra stil som chefredaktör och försvarar Expressen i alla lägen och svarar på alla frågor.
- Jag tror också att den hårt mallade nyhetstidningen är effektiv. Läsaren vet vad han får och han vet hur lång tid det tar att läsa tidningen.

Fredrik Svedjetun, chef-redaktör Dagens Media:

- Jag tror att Expressen har fått en mer närvarande chefredaktör som är med i det dagliga arbetet. Det är spännande att kampen mellan kvällstidningarna tycks hårdna. Det är positivt både för läsare, annonsörer och för den tryckta kvällstidningen som
produkt.

Anders Ahlberg, chef-redaktör Medievärlden:

- Nyheten om Victoria och Daniel var en jättegrej och spelar roll, men jag tror att vi branschmänniskor är lite journalistsjuka. Läsarna vet oftast inte på samma sätt vem som var först. Men det gör skillnad i självförtroendet.
- Expressen har också infört ett nyhetsdokument varje dag. Nyhetsdokumentet fördjupar tidningen och plockar tillbaka en dimension som är typisk för Expressen. Det ger bredd.

Expressen har haft bra utveckling sen i höstas, Upplagegapet minskar.
I handen håller du den lördagstidning flest tidningsläsare i Sverige väljer.
Expressen nådde i maj ut till nästan 100000 fler läsare än Aftonbladet på lördagarna, enligt Sifos senaste rapport.
Expressens räckvidd blir allt större och tre dagar i veckan är Expressen mer läst än konkurrenten Aftonbladet. På lördagar läser 1241300 Expressen, jämfört med 1145631 som läser Aftonbladet, enligt Sifos mätning Orvesto dag.

Förbättrade bilagor

Det finns troligen flera förklaringar till att Expressen når ut till fler läsare än konkurrenten på lördagar.
- Vi har förbättrat flera bilagor, t ex Leva & Bo som ges ut på lördagar. Dessutom har vi varit starka på de stora nyhetshändelserna under våren, som t ex Victoria och Daniels förlovning, säger Expressens biträdande chefredaktör, Per-Anders Broberg.
- Vi har också en bra innehållsmix med fördjupande dokument, politik och klassisk kvällstidningsunderhållning. Det är kul att se att läsarna uppskattar detta.
Anders Ahlberg, chefredaktör på Medievärlden, menar att avslöjanden som en kunglig förlovning är viktigt för en tidning.
- Läsarna vet oftast inte på samma sätt vem som var först. Men det gör skillnad i självförtroende.

Öppet förhållningssätt

Helena Giertta, chefredaktör på Journalisten, anser att Expressen vunnit på att öppet redovisa fel som görs i tidningen.
- Jag tror att det öppna förhållningssättet till läsarna kommer att löna sig i framtiden.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Glenns segerjubel efter Antons seger

Här firar han sonens vinst i "Let's dance": "Jag visste att han skulle klara det."

Anton Hysén om festnatten och tatuerarlöftet "Ska bara komma på ett ställe."

THERESE FÄRSJÖ: Rättvist, men hjärtat har en annan favorit Läs krönikan här.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Annons:

Langar alkohol till studenter

Försäljning på öppen gata ur baklucka på Hisingen Ingen gripen.

Har du sett eller varit involverad i langning någon gång?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du sett eller varit involverad i langning någon gång?

LEDARE
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
NÖJE
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
SPORT
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader