Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Marc Femenia / Scanpix Foto: Marc Femenia / Scanpix

Hovrätten river upp fildelardom

Annons:
Svea Hovrätt river upp domen som skulle tvinga bredbandsföretaget Ephone att lämna ut identiteten bakom ett ip-nummer till fem bokförlag.
Hovrätten upphäver därmed tingsrättens tidigare dom. Domen mot Ephone är det första ärende där ipred-lagen prövas, och är därför principiellt viktig.
I juni slog Solna tingsrätt fast att Ephone skulle lämna ut uppgifter till fem bokförlag om vem som stod bakom en server där 27 ljudböcker ska ha gjorts tillgängliga för nedladdning. Domen överklagades till hovrätten.
- Det här är väldigt tråkigt och det försvårar verkligen vårt arbete som grundar sig på upphovsrätten och på skydd av upphovsrättsligt material, säger Shadi Bitar, vd för Earbooks, ett av de bokförlag som står bakom kravet på att få ut namnet bakom ip-numret.

"Sluten krets"

Kärnfrågan i bedömningen var om ljudböckerna på servern verkligen varit tillgängliga för allmänheten.
- Vi har gjort bedömningen att det inte visats sannolika skäl för att materialet varit tillgängligt för allmänheten. Det kan också ha varit så att det bara varit en sluten krets som haft tillgång till de här ljudboksfilerna, säger hovrättsrådet Ulrika Ihrfelt till TT.
Målet avgjordes av fyra domare. Röstsiffrorna blev 2–2 och målet avgjordes genom ordförandens utslagsröst. Hovrättens dom kan överklagas till Högsta domstolen.
- Utifrån allt som skrivits om att vi borde ha lämnat ut uppgifterna känns det fantastiskt skönt att domstolen kommit fram till det som vi sagt hela tiden; att bevisningen varit för dålig. Det tycker jag är väldigt skönt, säger Bo Wigstrand, vd för Ephone till TT.

"Ingen bevisning"

- Vi tyckte att det var ett uppenbart mål. De enda som hade brutit sig in på den där servern var ju Antipiratbyrån. Någon annan bevisning har de inte lagt fram. Och det känns skönt att det ställs högre krav för att få ut den här typen av uppgifter, det känns jättebra, säger Wigstrand.
Den 1 april trädde ipredlagen i kraft. Enligt lagen har upphovsrättsinnehavare rätt att i domstol begära ut identiteten bakom en ip-adress som misstänks användas till olaglig fildelning.

"Inte dråpslag"

Lars Gustafsson, vd för musikbranschens rättighetsorganisation Ifpi, beklagar domen men ser den inte som något svårt hinder i Ifpis framtida arbete.
- Det här är inget dråpslag för oss. Vi kommer naturligtvis i våra kommande ansökningar att se till att utredningarna blir tillräckligt bra, så att det verkligen är styrkt att musiken har gjorts tillgänglig för allmänheten, säger Gustafsson till TT.
- Det var tråkigt för bokförlagen men det ligger i allas intresse att det här ska vara rättssäkert.

Rena beställningsjobbet

Piratpartiet välkomnar hovrättens dom i ett pressmeddelande.
"Tråkigt nog finns det all anledning att lyfta fram de tillfällen då rättssäkerheten fungerar", skriver Piratpartiets partiledare Rick Falkvinge som anser att domen i tingsrätten var rena beställningsjobbet.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Jakten på Capellos efterträdare är igång

FA höll presskonferens om landslagskaoset Stuart Pearce tar över tillfälligt.

LIVE: "Vi kommer att agera snabbt" Liverapport från presskonferensen med FA.

Capello avgår som förbundskapten "Är en mycket stolt man med integritet"

Villkoren Tottenhams tränare får ta över landslaget men inte bestämma allt själv.

Är Harry Redknapp rätt man att ta över Englands fotbollslandslag?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Är Harry Redknapp rätt man att ta över Englands fotbollslandslag?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
FEATURE
SPORT
Annons:
EXTRA
NÖJE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader