Landshövdingeflytten blev ett dyrt kalas för skattebetalarna.
Gerhard Larsson, 63, skulle lämna Härnösand.
Då flyttades hans porslin, konst, möbler och vinsamling till bostaden i Stockholm - och huset i Frankrike.
Notan: 147 913 kronor.
Gerhard Larsson, tidigare chef för Samhall och statssekreterare, var landshövding i Västernorrlands län tills i höstas.
Då lämnade han residenset i Härnösand och beställde flyttning.
70 kartonger fraktades till lägenheten i Stockholm. Kostnad: 57 763 kronor.
Men eftersom han också har ett hus i Cagnes sur Mer nära Monaco skickades 20 kartonger dit - bland annat en del av hans vinsamling. Kostnad: 4507 kronor per flyttkartong - totalt 90150 kronor.
Bara försäkringen för tavlorna kostade 11 300 kronor.
Ingen vågade säga något
Samtliga i länsstyrelsens ledningsgrupp informerades om flytten, men ingen vågade säga något i landshövdingens närvaro, enligt Expressens källa.
När räkningen på 147913 kronor landade på ekonomichefen Niklas Marklunds bord skickade han den vidare till länsrådet Sten-Olov Altin - som inte visste om han vågade godkänna den.
- Jag kollade med finansdepartementet för att få veta vilka regler som gäller, och fick klartecken även om det inte finns reglerat hur många adresser man kan få flyttning till, säger Sten-Olov Altin.
Sticker det inte i ögonen hos skattebetalarna när notan blev så dyr och att flytten går både till Frankrike och Stockholm?- Det kan man ju tycka. Men när man är landshövding måste man bo i ett residens, och när man flyttar till och från residenset är det arbetsgivaren - staten - som betalar flytten. I hans fall har han boende i Stockholm, Frankrike och en ö i skärgården. Har man boende på flera ställen får man flytten beviljad. Man kanske kan tycka att det är fel, men så är det, säger Altin till Expressen.
Gerhard Larsson säger till Expressen:
- I jobbet som landshövding ingår det att man får flytten betald. De möbler som vi hade skaffat till residenset rymdes inte i lägenheten i Stockholm, därför ingick det i upplägget att vi måste flytta en del saker till boendet i Frankrike. Det här har följt de regler som finns.
"Ett par hundra flaskor"
Var det mycket vin som fraktades?
- Mycket och mycket... Ett hushåll innehåller ju möbler och porslin och vin.
Hur många flaskor?
- Kanske ett par hundra.
Du har inga betänkligheter för att det blev en väldigt dyr flytt?
- Jag har i allra högsta grad respekt för summan. Jag har utgått från att flytten har upphandlats på ett professionellt sätt. Min flyttning är inte unik i förhållande till den kutym som har rått för landshövdingar ända sedan 1600-talet, säger Gerhard Larsson.