Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text

Högg av huvudet: "Det är min skatt"

Annons:
Tidigare artiklar
Den 62-åriga kvinnan från Storbritannien shoppade i en souvenirbutik på Teneriffa när hon överfölls av psyksjuk man.
Mannen halshögg kvinnan med en machete - och sprang sedan ut med huvudet i handen och skrek att han var "guds profet".
Den spanska turistön Teneriffa skakas av ett makabert mord. En 62-årig kvinna från Storbritannien var inne i en presentbutik i staden Los Cristianos.
Då överfölls hon av en 28-årig man. Butiken säljer bland annat knivar och machetes och enligt vittnen fick mannen tag i ett machete i butiken.
- Affären säljer billiga souvenirsvärd och jag tror att om han hade gått in i butiken med ett svärd hade vakterna stoppat honom, säger vittnet Colin Kirkby till Daily Mail.

Flydde med huvudet

Utan ett ljud angrep han kvinnan med flera hugg. Till slut högg han huvudet av kvinnan.
Därefter tog han upp huvudet och flydde ut med huvudet medan blodet droppade på golvet. Blodig sprang han ut på gatan och skrek: ” Det här är min skatt. Jag är guds profet”, enligt lokala medier.
- Jag hörde hur folk skrek och mannen gick långsamt och mumlade för sig själv medan han bar på huvudet. Det var helt overkligt, säger vittnet Colin Kirkby, som först trodde att han bar på ett skämthuvud, till Daily Mail.

Tappade huvudet

Säkerhetsvakter och flera vittnen började jaga mördaren. Men han stoppades först när en italiensk motorcyklist körde i fatt honom och kastade sin hjälm i mannens ansikte.
Då tappade den 28-åriga mannen det blodiga huvudet och motorcyklisten kunde övermanna honom. Säkerhetsvakter lyckades sedan brotta ner honom tills polisen kom till platsen.
Ett ögonvittne berättat för lokalradion:
- Jag parkerade min bil utanför affären och jag såg mannen som sprang ut med något blodiga i sina händer. Det var ett huvud. Han hade det i sina händer. Säkerhetsvakterna jagade honom och övermannade honom.

Släpptes från vården

Vittnet säger också att huvudet rullade längs marken när den misstänkte greps.
Enligt Daily Mail är mannen hemlös och kommer från Bulgarien. Han är känd av polisen sedan tidigare och har vid flertalet tillfällen attackerat okända människor på gatan. Vid ett tillfälle har han bland annat slagit ut tänder på en person. Så sent som i februari släpptes han ut från psykvården.
Vinhandlare David Scott, 41, säger att mannen tillbringade de flesta dagar med att sitta 50 meter från platsen för attacken och "talade för sig själv och gestikulerade vilt. "
- Han var mycket störd och hotfull, den typ av person du skulle korsa vägen för att undvika, säger han till Daily Mail.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

"Det är viktigt att ha fötterna på jorden"

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Bästisar gör upp om segern Vem tror du vinner finalen? DISKUTERA Förmoderat.

Parens finaldanser Anton och Molly gör upp - här är alla danserna. Kolla här!

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader