Höga befäl fick skarp kritik efter en skjutövning i Tchad.
Nu kan Expressen.se presentera en mobilfilm som visar hur det gick till när civila och djur besköts i samband med övningen.
Materialet bevisar även att svenskarna var medvetna om att det fanns människor i området.
- Vi kommer att skjuta ett varningskott här så får vi se om det börjar röra sig där framme, säger övningsledaren i filmen.
Expressen.se avslöjade tidigare i veckan att höga svenska befäl får skarp kritik efter en skjutövning i Tchad förra året.
Expressen.se har nu tagit del av den anmälan som föranledde kritiken – samt en mobilfilm som bifogats som bevis för det som skedde.
Av materialet framgår tydligt att det fanns människor och djur i terrängen och att övningsledaren medvetet avfyrade en granat för att skrämma bort dem.
På mobilfilmen hörs hur övningsledaren kommunicerar över radion med ett antal personer som posterats ut för att kontrollera om det inte kommer in civila i övningsområdet.
Minst en person i området
Enligt vad posterna säger är det tydligt att det befinner sig minst en person i området.
– Se nu börjar de springa där, säger en av posterna.
Sedan följer något ohörbart. Därefter säger den ena oroligt frågande:
– Vi kan inte bara chansa.
Den andra posten svarar:
– Nej, det kan vi inte.
Nu tar övningsledaren till orda över radion.
Övningsledaren beslutar att ett skott ska avlossas trots allt:
– Vi kommer att skjuta ett varningskott här så får vi se om det börjar röra sig där framme, säger övningsledaren.
En av posterna svarar jakande och säger sedan:
– Det är en lirare där.
Detta följs av att en granat avlossas från en pansarterrängbil 203.
En av posten kommenterar smällen imponerat:
– Det är bra tryck i de där jävlarna.
50 meter från personerna
Enligt anmälan, som gjorts av en person som befann sig på platsen, kan granaten ha detonerat endast 50 meter från personerna som befann sig i skjutområdet.
”Jag bedömer att en vagn på cirka 250 meters avstånd sköt en spränggranat cirka 50-100 meter från de människor som befann sig i skjutterrängen”, står det i anmälan.
Trots detta har beskjutningen ingen effekt
En av vaktposterna säger:
– Han ökar inte hastigheten. Han skiter fullständigt i det.
Expressen.se har i en tidigare artikel rapporterat om att övningsledaren samt överstelöjtnant Patrik Gardesten, insatschef i Tchad, kritiseras för sin hantering av övningen.
Valde att inte titta på mobilfilmen
Patrik Gardesten, som inte var med på själv övningen, hade enligt uppgift till Expressen.se tillgång till mobilfilmen, men valde att inte titta på den.
– Där och då ansåg jag att jag hade tillräckligt beslutsunderlag för att fatta det beslut jag gjorde, sa Patrik Gardesten när Expressen.se konfronterade honom angående det inträffade.
Utredningen, som gjorts av bland annat Stefan Ryding-Berg, chef på den juridiska staben inom försvarsmakten, är överlämnad till bland annat ÖB, Sverker Göransson, och den svenska insatschefen, general Anders Lindström.
Dessa ska nu avgöra om man ska gå vidare med ärendet.