Näst viktigaste inköpsmarknad för H&M
• H&M har köpt kläder från fabriker i Bangladesh i 30 år och landet har nu passerat Indien som den svenska modejättens näst största inköpsmarknad efter Kina.
• Enligt industrikällor i Bangladesh köper H&M kläder för 10 miljarder kronor nu och det motsvarar åtta procent av landets totala klädexport. Inom fem år förväntas H&M-inköpen ha dubblerats.
• H&M köper kläder från 250 olika fabriker i Bangladesh. En halv miljon människor arbetar i fabrikerna som även säljer till företag som som Nike, Puma, Levi´s, Ikea, Lindex, MQ och Kappahl.
4 av 10 är fattiga
• Bangladesh är ett av världens mest tättbefolkade länder med 165 miljoner invånare på en yta motsvarande en tredjedel av Sverige.
• 40 procent av befolkningen lever under fattigdomsgränsen (en dollar per dag).
• 41 procent av alla barn är undernärda.
• Mellan sju och tio miljoner barn tvingas arbeta.
• Två av tre tjejer under 18 år är fast i tvångsäktenskap.
• 4,8 miljoner barn har förlorat minst en förälder.
• Textilindustrin har växt ordentligt på senare år och sysselsätter nu fyra miljoner människor. Minimilönen inom klädindustrin, som regleras av staten, ligger på 11 kronor per dag.
DHAKA. H&M-bossen Karl-Johan Persson är handlesersande i kläder och i Bangladesh utnyttjar han låga löner för att göra bra affärer.
Samtidigt ska han nu tillsammans med Unicef hjälpa drygt 40 000 barn i slumkvarteren att inte hamna i barnarbete och tvångsgifte och ge kvinnor som drabbats av attacker med frätande syra jobb.
- Bangladesh är ett viktigt produktionsland för oss men eftersom det finns en utbredd fattigdom så vill vi utöka vårt sociala engagemang här, säger Persson.
Bangladesh är kontrasternas land. En blomstrande klädindustri har skapat miljoner nya jobb och lyfter befolkningen från det fattiga jordbrukssamhället. Samtidigt finns fortfarande gigantiska slumområden, utbredda problem med barnarbete och tvångsgifte, syraattacker mot kvinnor och barnprostitution.
H&M köper kläder billigt här tack vare att minimilönen i klädindustrin ligger på 270 kronor i månaden men den svenska modejätten är också noga med att lyfta fram det sociala ansvaret.
25 kvinnor utbildas
I dagarna utbildas 25 kvinnor till rådgivare i kvinnorättsfrågor som ska jobba med en kvinnojour. Telefonnumret sprids på några av H&M:s fabriker och planen är att fler ska utbildas om projektet blir lyckat.
- Tyvärr ser vi en del kvinnodiskriminering. Därför startar vi en hjälplinje dit kvinnor kan ringa för att få rådgivning om sina problem, om de exempelvis utsätts för våld i hemmet, konstaterar H&M:s vd Karl-Johan Persson när han besöker Dhaka.
Hälften av de som svarar på samtal på kvinnojouren kommer från en organisation för syraskadade kvinnor i Bangladesh. Kvinnorna har attackerats av män med frätande syra och finns nu i samhällets bottenskikt. I Bangladesh inträffar varje år ett hundratal syraattacker.
H&M vill nu bidra till att lyfta några av de drabbade kvinnorna ur fattigdom och misär med hjälp av riktiga jobb.
Barnarbetare räddas
Tidigare fanns många barnarbetare i klädindustrin men efter krav från de multinationella inköparna har barnen kastats ut - och tvingas ta hårdare och mer skadliga jobb i andra delar av samhället.
Unicef uppskattar att sju till tio miljoner barn under 14 år är fast i barnarbete i Bangladesh. Även tvångsäktenskap är ett stort problem eftersom två tredjedelar av alla flickor under 18 år gifts bort. 4,8 miljoner barn har också förlorat minst en förälder.
Från slummen till skolan
Nu ska barn i slummen få hjälp av H&M och Unicef att komma in i skolan istället för att hamna i elände. 35 000 barn mellan tre och sex år ska slussas in i skolvärlden genom förskola och 8 500 barn över sex år ska få sin skolgång betald.
- Vårt mål är att drygt 40 000 barn ska komma in i skolorna de närmaste fem åren, säger Karl-Johan Persson.
- Bangladesh är en viktig inköpsmarknad för oss. Vi har funnits här i 30 år och vi köper mycket härifrån. Det finns en stor fattigdom i landet och vi vill utöka vårt sociala engagemang i landet. Då var det ett naturligt steg för oss att fortsätta vårt framgångsrika samarbete med Unicef.
Samarbete med Unicef
H&M satsar drygt 55 miljoner kronor på projektet i Bangladesh och det är klädjättens största välgörenhetsprojekt någonsin - en större satsning än skolorna som H&M och Unicef tidigare startat i fattiga delar av Indien där bomullsindustrin finns.
Välgörenheten är en del av projektet "För varenda unge" där H&M bland annat säljer specialdesignade kläder och där en del av butiksintäkterna går till att hjälpa utsatta barn.
På plats i Bangladesh samarbetar även andra svenska företag som Gina Tricot och Ikea med Unicef. Kappahl har, precis som H&M, startat skolor i Bangladesh där kvinnor utbildas till sömmerskor.
Inom klädindustrin i Bangladesh har bränder varit ett stort problem och i en fabrik som tillverkade kläder för H&M dog 14 människor i en brand för två år sedan. H&M bestämde då att ge de 21 barn som förlorade en förälder en ersättning varje månad fram till 18-årsdagen då de även får en klumpsumma.
För att inte drabbas av nya brandkatastrofer har H&M nu tagit fram filmer om brandsäkerhet som inom två år ska ha visats för fyra miljoner fabriksarbetare.
- Det är väldigt bra, säger Karl-Johan Persson.