Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
VILL HJÄLPA JOURNALISTER BLI FRIA. Nordkoreas ledare Kim Jong Il tog på tisdagen emot USA:s expresident Bill Clinton som oväntat rest till Pyongyang för att hjälpa två fängslade journalister där. Foto: AP VILL HJÄLPA JOURNALISTER BLI FRIA. Nordkoreas ledare Kim Jong Il tog på tisdagen emot USA:s expresident Bill Clinton som oväntat rest till Pyongyang för att hjälpa två fängslade journalister där. Foto: AP

Här möts Kim Jong Il och Bill Clinton

Annons:
Här möts Kim Jong Il och Bill Clinton.
Nordkoreas ledare Kim Jong Il tog på tisdagen emot USA:s expresident Bill Clinton som oväntat rest till Pyongyang för att hjälpa två fängslade journalister där. Mötet väckte hopp om en öppning i schismen mellan USA och Nordkorea.
En tjänsteman som reste med Bill Clintons hustru Hillary, USA:s utrikesminister, bekräftade att expresidentens syfte med resan var att få de båda journalisterna fria.
I Washington betecknades Nordkoreabesöket som helt privat. Vita huset vägrade att kommentera resan "så länge detta helt privata uppdrag för att få två amerikaner fria pågår". En presstalesman sade att "vi vill inte äventyra den framgång expresident Clintons uppdrag kan ha".
Senare på tisdagskvällen ska Bill Clinton enligt den amerikanska tv-kanalen ABC träffat de båda amerikanska journalister som är fängslade i Nordkorea. En amerikansk regeringskälla beskrev enligt ABC mötet som "mycket känsloladdat".
Källan, som sades ha god insyn i Clintons arbete i Nordkorea, hyste gott hopp om att journalisterna skulle vara hemma i USA igen på onsdagen.
Den officiella nordkoreanska informationsbyrån KCNA skrev att ledaren Kim Jong-Il varit positiv till Clintons besök och "haft ett uttömmande samtal med honom".

Bedömare sade att Bill Clintons resa kan förebåda bättre relationer mellan de båda länderna och kanske också kan få Nordkorea att återvända till de strandade förhandlingarna om landets kärnvapen.

Budskap eller inte

Men oenighet kom i dagen redan i rapporterna om expresidentens möte med ledaren Kim Jong Il. Den nordkoreanska informationsbyrån KCNA meddelade att Clinton hade överbringat ett muntligt budskap till Kim från president Barack Obama. Inga detaljer om budskapet nämndes.
Vita huset förnekade att något sådant budskap alls skulle ha framförts.
- Det är inte sant, sade presstalesmannen Robert Gibbs i Washington.
De amerikanska tv-reportrarna Euna Lee och Laura Ling greps den 17 mars vid gränsen mellan Kina och Nordkorea och dömdes i juni till tolv års straffarbete. Lee och Ling arbetade för bolaget Current TV på en rapport om nordkoreaner som flyr från sitt utfattiga hemland.

En in, tre ut?

Enligt Sydkoreas nyhetsbyrå Yonhap kommer Clinton att lämna Nordkorea på onsdagen och då sannolikt i sällskap med de två journalisterna. Den amerikanske Ostasienanalytikern Mike Chinoy betecknade det som en stor prestigeförlust för expresidenten om han inte får med sig journalisterna hem. Men än viktigare, enligt Chinoy, är vad som i övrigt komma att avhandlas under visiten.
När Clinton landade på Pyongyangs flygplats var en av de mötande Nordkoreas chefsförhandlare i kärnvapenfrågor Kim Kye-Gwan. Den sydkoreanske statsvetaren professor Yang Moo-Jin tolkade detta som en signal om att Nordkorea "är villigt till politisk dialog, också om kärnvapennedrustning".

Svensk mellanhand

Cheong Seong-Chang på tankesmedjan Sejong trodde att Nordkorea hoppas på ett genombrott i relationerna genom att ta emot Clinton.
- Besöket kommer också att användas i den inhemska propagandan eftersom Kims hälsa ter sig alltmer bekymmersam, sade han.
Den 67-årige Kim Jong Il tros ha drabbats av en stroke för ett år sedan.
Om Clintons visit lyckas kan svenska diplomater troligen ta åt sig en del av äran, åtminstone i det tysta. Eftersom USA inte har några diplomatiska förbindelser med regimen i Pyongyang har försöken att lösa frågan hanterats av Sverige, som företräder Washington i Nordkorea.
När Bill Clintons presidenttid gick mot sitt slut övervägde han att resa till Nordkorea 2000. Hans utrikesminister Madeleine Albright besökte Pyongyang samma år för att träffa Kim Jong Il.
Mötet väckte hopp om en öppning i schismen mellan USA och Nordkorea. Foto: AP
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Nu kan du få pengar för förskoleplatsen

Sabuni har tröttnat på långa väntetider "Ska bli besvärligt för kommunerna".

Är du nöjd med barnomsorgen i din kommun?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Är du nöjd med barnomsorgen i din kommun?

Annons:

"Jag förstår inte varför vi pratar om nummer tio?"

Zlatan sänkte Island på Gamla Ullevi - redan efter ett par minuter Berättar om målet, framspelningen - och hur han trivs i sin landslagsroll han fått av Hamrén.

Rosenberg tvingades byta i halvtid "Det knät har jag alltid problem med."

Hysén: "Det är förmånen man har på hemmaplan"

Inhopparen Tobias Hysén blev matchens lirare Trots Zlatans målshow.

Kritiken mot Mellberg - efter Islands mål "Han får inte tag på honom."

Tv-tittarna irriterade på TV4:s teknikmissar i början "Det är riktigt svajigt."

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
NÖJE
SPORT
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader