Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Här grips misstänkte polischefen Göran Lindberg

Annons:
FAKTA

HÄR SKA ÖVERGREPPEN HA ÄGT RUM
FALUN
Här misstänks polischefen ha försökt eller förberett, grova våldtäkter mot barn, enligt dokument hos tingsrätten.
STOCKHOLM Här misstänks polischefen ha försökt, alternativt förberett, grova våldtäkter mot barn.
SOLNA
Här misstänks polischefen ha försökt, alternativt förberett grova våldtäkter mot barn.
BANDHAGEN
Här i Stockholmsförorten Bandhagen misstänks polischefen ha våldtagit en flicka 8 januari 2009.

Läs mer om
FALUN/STOCKHOLM. Här grips den våldtäkts-misstänkte polischefen Göran Lindberg - på Statoil. Bilden visar hur polisens civila spanare överraskar honom.
- Han var väldigt lugn, säger ett ögonvittne. Nu riskerar polischefen minst två års fängelse.
Den högt uppsatte polischefen Göran Lindberg gick i pension den 1 december förra året.
Kort efter det började hans egna kollegor misstänka att han var inblandad i ett hemligt sexnätverk.
Efter en månads spaning greps han i måndags 10.46 utanför Statoil på Vasagatan i centrala Falun, där han misstänks för förberedelse alternativt försök till våldtäkt på ett barn.
- Han hade handlat. När han gick ut gick civilklädda poliser fram till honom vid bilen. Jag hade lika gärna kunnat missa allt om jag inte råkade stå vid fönstret. Allt gick så snabbt och lugnt, säger ett ögonvittne.

"Var väldigt lugn"

Expressens unika övervakningsbild visar sekunderna före gripandet - när två civilklädda poliser närmar sig Göran Lindberg bakifrån.
- De pratade med honom och sen gick de runt hörnet. Han var väldigt lugn. En polis höll honom under armen. Sen satte de honom i bilen och åkte i väg.
Strax efteråt presenterade en civilpolis sig för personalen på macken - och begärde att få kopiera filmen från övervakningskameran. Det var Stockholmspolisen som skötte gripandet.

Fördes till häktet

HÄR SITTER HAN. Polischefen fördes till Kronobergshäktet. Foto: Axel ÖbergGöran Lindberg fördes först till polishuset i Falun och därefter till arresten i Borlänge.
I tisdags fördes han till Kronobergshäktet i Stockholm.
Göran Lindberg sitter nu häktad misstänkt för våldtäkt mot en skolflicka i Stockholmsförorten Bandhagen 8 januari förra året och tre fall av misstänkt förberedelse alternativt försök till våldtäkt på barn.
Åklagare Håkan Roswall är förundersökningsledare:
- Jag kommenterar inget rörande det här ärendet eller något annat ärende jag har.
Även Göran Lindbergs advokat Karl Harling är förtegen.
- Min huvudman förnekar brott. Vi har träffats i dag och pratat. Han är fortfarande anhållen. I övrigt svarar jag inte på några frågor.

"Tycker det känns bra"

Caroline Reiner är målsägarbiträde för flickan som misstänks ha våldtagits av Göran Lindberg i Bandhagen i januari förra året. Hon säger:
- Hon tycker att det känns bra att den här mannen är gripen och att det kan bli en rättslig prövning för det som han är misstänkt för.
Minimi-straffet för våldtäkt är två års fängelse, enligt Christer Sammens vid åklagarmyndigheten i Gävle.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Hur påverkas du av det höjda bensinpriset?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Hur påverkas du av det höjda bensinpriset?

Senaste nytt
NÖJE
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
EXTRA
SPORT
BLOGG
Annons:
EXTRA
SPORT
FEATURE
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader