Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Andersson Robban Foto: Andersson Robban

Här bor Kamprad fint som snus...

Annons:
FAKTA

Vad har familjen Kamprad betytt för Sverige?
Hasse Olsson, legendarisk chefredaktör på Dagens Industri och före detta Expressenmedarbetare, svarar: Det faktum att Ingvar Kamprad har marknadsfört Ikea som svenskt och med svenska färger har nog betytt mer för Sverige än för Ikea. Att han så noga har vårdat Ikeas varumärke har betytt jättemycket. Ingvar Kamprad har också varit duktig på att klara upp så kallade skandaler som sitt samröre med den svenska naziströrelsen som avslöjades i Expressen 1994. Då trädde han fram och bad om ursäkt för sin dumhet. Det Kamprad har gjort med Ikea har varit viktigt för att behålla Sverige som ett rikt land. Han har bidragit till att ändra attityderna till företagande och har kommit att bli en inspiration för andra.

Läs mer om
AGUNNARYD. När Ingvar Kamprad semestrar i Sverige älskar han att sitta på en Ikeastol i fiket på Agundaboden, ta en kaffe och en snus och prata med de andra småländska farbröderna.
Men familjen Kamprad kan också dra sig undan i sitt privata paradis i närheten: en egen halvö med herrgårdar och exklusiva strandvillor.
Halvön i sjön Möckeln bestod från början av fyra olika fastigheter, med skog och åkermark, totalt 25 hektar. Hit har Ingvar Kamprad kommit om sommaren ända sedan 1960-talet, då han köpte alltihop av sin syster. 1974 sålde han till sitt eget fastighetsbolag, som sedan dess har förvaltat mångmiljardärens diskret belägna sommarviste.

Egen sandstrand Hasse Olsson, legendarisk chefredaktör på dagens industri. Foto: Jakobsson/Scanpix Torbjörn
En egen sandstrand, ett rött båthus och några slitna roddbåtar som ligger uppdragna på land vittnar om den småländska idyll som den rikaste svensken velat skänka sin familj under sommarledigheten.
Intill den gula herrgården från sekelskiftet ligger också sedan 1992 tre moderna strandvillor med helglasade väggar mot sjön, sammanlänkade sommarbostäder, som kan nyttjas av Kamprads tre söner med familjer.
Längre upp på gården står en studsmatta, men vi förmodar att den 82-årige Ingvar Kamprad använder den måttligt, om ens alls.
En annan gul herrgård längre in på halvön flankeras av en stor ladugård i sten, har grusgång och gräsrundel framför huset, några knotiga gamla äppelträd och låga buskar.

2000 kvadratmeter bostadsyta
Inte helt olik den gård i Elmtaryd där Ingvar Kamprad växte upp. Detta gedigna sekelskifteshus med stor gästpaviljong intill används för en del representation och konferenser för Ikeapersonal från hela världen.
Sammanlagt har Kamprad mer än 2 000 kvadratmeter bostadsyta på sin halvö.
Längre än hit är det inte många som kommer. Även om många Ikeaanställda uppfattar det som om de har varit "hemma hos" Ingvar och Margareta Kamprad har familjen under många decennier lyckats hålla sitt verkliga semesterparadis konfidentiellt.
När vi utforskar trakterna runt sjön Möckeln norr om Älmhult i Småland känns Ingvar Kamprad starkt närvarande. Han spenderar inte mer än några sommarveckor i hembygden, men hans verk och hans mentalitet präglar och stimulerar människorna mer än så.
I sommar har han skrivit en ledare i lilla Agunnaryds Allehanda, och inspirerat gänget bakom tidningen (som tidigare hette Kolbulletinen) att trycka och distribuera sin största upplaga någonsin: 17000 mot normala 800. Ett exemplar skickas varje månad till familjens Kamprads adress i Schweiz.
- Margaretha berättade för mig att de slåss om tidningen när den kommer i brevlådan, säger Tommy Andersson, redaktionssamordnare.

"Ingvar kan prata länge" Ingvar Kamprad och kronprinsessan Victoria. Foto: Chris Jackson
I det lilla caféet i Agundaboden i Agunnaryd sitter varje förmiddag ett gäng pensionärer och dricker kaffe.
- Ingvar kan åka hit och sitta här och prata, länge. Så säger frun att "vi ska på ett möte" och då hoppar han upp och säger "javisst ja", berättar Gunnar Linnér, som sitter och snackar med Rolf Nilsson och Lennart Norlin.
- Han är en helt vanlig människa när han sitter här...
Livsmedelsbutiken, caféet och bensinmacken är Ingvar Kamprads verk. När lanthandeln skulle läggas ned för ett par år sedan sa han att om byborna fick ihop en halv miljon kronor skulle han satsa lika mycket.
- Han engagerar sig mycket mer i hembygden nu än vad han gjorde förr.
- Man blir mer intresserad av sitt ursprung på gamla dar. Det är väl så för alla, säger Gunnar Linnér.

"Handlar med blå Ikea-kasse"
När Ingvar Kamprad mitt i sommaren kör etanolbilen från herrgården för att handla har han med sig en blå Ikeakasse. Självklart. Han går gärna och tittar på priserna i Agundaboden.
Jag frågar Maria Johansson, som driver butiken, om en av världens rikaste män har några specialiteter, och får veta att han alltid köper generalsnus, smågodis och Vrigstad hemost. Det är en lokal ost som görs i Ljungby.
Bättre än schweizerost, förmodar jag.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Skulle du störas av fler reklamavbrott under sportsändningarna?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Skulle du störas av fler reklamavbrott under sportsändningarna?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
SPORT
MODE
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
EXTRA
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
SANKTAN
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader