UMEÅ. I förmiddags återupptogs rättegången mot misstänkte Hagamannen Niklas Lindgren, 33. En halvtimme föresenat, vid 12.30, bröts rätteången för lunch.
I eftermiddag ska han ge sin version av vad som hände i december förra året när han våldtog, misshandlade och bet av örat på en 51-årig kvinna vid Tegsbron i Umeå.
Försvarsadvokat Leif Silbersky var ovanligt fåordig när han mötte journalisterna efter att rättegången gjort paus för lunch. Han berättade att förmiddagen hade ägnats åt den 51-åriga kvinnans berättelse.
Silberbersky vill inte svara på frågan om Niklas Lindgren i eftermiddag planerar att be offret om ursäkt, vilket han gjort till flera av de andra kvinnorna.
- Det har jag inga kommentarer till, säger Leif Silbersky.
Under midsommarhelgen har förhandlingarna haft en dryg veckas paus, men återupptogs klockan 10.00 i förmiddags efter att Niklas Lindgren förts in i säkerhetssalen i Umeå polishus genom en speciell ingång.
Stängda dörrar
Enligt tidigare beslut sker även dagens förhandlingar bakom stängda dörrar. Ett stort medieuppbåd har samlats utanför salen, men får inte komma in.
Den 51-åriga kvinnan hade långt tidigare bestämt sig för att hon ska ska möta Niklas Lindgren öga mot öga.
- Hon vill se honom, hon kommer att möta honom i salen, sa Mari Ann Johansson, kvinnans målsägarbiträde, till Expressen igår.
Niklas Lindgren har erkänt våldtäkt men nekar till mordförsök.
Lindgren pressades
Expressen kan i dag avslöja att chefsåklagare Annika Öster strax innan midsommar kallade Niklas Lindgren till ett nytt förhör angående attacken mot den 51-åriga kvinnan. Med på telefon fanns hans advokat Leif Silbersky.
I förhöret som hölls på häktet i Umeå pressades Niklas Lind-gren på flera detaljer om överfallet på Tegsbron 10 december i fjol.
Mest brutalt
Överfallet på Tegsbron den 10 december i fjol är ett av den misstänkte Hagamannens mest brutala. Den 51-åriga kvinnan var på väg hem till sin lägenhet och promenerade på Tegsbron efter en utekväll på restaurang Äpplet. Samtidigt lämnade Niklas Lindgren puben O'Learys.
Misshandlades blodig
När kvinnan var bara några hundra meter från sitt hem attackerades hon och drogs ner mot älvkanten. Där våldtogs hon och misshandlades blodig innan hennes kropp släpades ner mot älven. Hennes öra hittades senare avbitet på isen.
- Han har inte haft någon avsikt att döda henne, det har absolut inte varit hans tanke, säger Leif Silbersky.
- Hon är övertygad om att han ville döda henne, säger Mari Ann Johansson.